Tülin Şenyıldızoğlu'na sahip çıkıyoruz
10.8.2013
İzmir'in Çeşme İlçesi'nde birlikte yaşadığı erkek tarafından dövülerek vahşice öldürülen Tülin Şenyıldızoğlu'na sahip çıkıyoruz. Ailesini birlikte mücadeleye çağırıyoruz.

Kadın düşmanı politikaların sürmesi sonucu, kadınlar vahşice öldürülmeye devam ediyor. İzmir’in Çeşme İlçesi Ilıca beldesinde dün (01.08.2013) gece saatlerinde Tülin Şenyıldızoğlu kardeşimiz dövülerek öldürüldü. Birlikte yaşadığı erkek tarafından öldürülen Tülin Şenyıldızoğlu’nu öldüren kişinin haberlerde ismi dahi verilmiyor, G.A. olarak ismi kısaltılıyor. Bu şahıs Tülin kardeşimizi döverek katlettikten sonra hastaneye götürerek “Trafik kazası geçirdi” deme cüretini de bulabiliyor.

İzmir’de son 3 günde 2 kadın kardeşimiz vahşice öldürüldü. Önceki gün de Menderes İlçesi’nde tarlada çalışmaya giden Nurgül Erbaş, cinsel saldırıya maruz kalarak sokak ortasında katledildi. Buradan bir kez daha Fatma Şahin’e soruyoruz: kadınlar öldürülürken daha ne sessiz kalacaksın? Kadınları daha ne kadar şiddetle burun buruna bırakacaksın?

Kadınları korumak söz konusu olduğunda “Her kadının başına bir polis dikecek kadar gücümüz yok” demekten çekinmeyen AKP hükümetinin neler yapabildiğini 31 Mayıs’tan itibaren tüm Türkiye’yi saran Gezi Direnişi ile çok net olarak gördük. Ağacına, parkına sahip çıkanlara karşı devlet tüm gücünü bir gece de seferber edebildi. Kadınları korumak için sığınmaevleri yetersiz olan, bütçe yok diyen AKP hükümeti, rant politikaları uğruna elinden geleni ardında koymadı.

Daha geçtiğimiz hafta TRT’de hamile kadınların sokakta dolaşmasını sakıncalı gördüğünü açıklayan, kadınları eve kapatmaya çalışan kadın düşmanı zihniyet, kadınların vahşice, dövülerek öldürülmesi gerçeği karşısında ise ağzını dahi açmıyor. Kadınlardan özür dilemeyen TRT, Tülin kardeşimizin dövülerek, insanlık dışı biçimde katledilmesini haberleştirmeye bile layık bulmuyor. Her fırsatta kadın düşmanı açıklamalarını sürdüren Başbakan, bu söylemleri sessizliğiyle onaylayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı bu insanlık dışı cinayet karşısında tek bir açıklama dahi yapmıyor.

Hesabını soracağız
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, kadınların yaşam hakkı güvence altına alınana dek mücadele etmeyi bir an olsun bırakmayacağız. Öldürülen tüm kadın kardeşlerimiz gibi Tülin Şenyıldızoğlu kardeşimizin de hesabını soracağız.

Tülin Şenyıldızoğlu’nun ailesi yalnız değildir
Buradan bir kez daha öldürülen tüm kardeşlerimizin ailelerine sesleniyoruz. Mücadelelerimiz birleştikçe, daha büyük bir kararlılıkla yol alıyoruz. Tülin Şenyıldızoğlu kardeşimizin de ailesi yalnız değildir. Birlikte mücadele etmeye, Tülin Şenyıldızoğlu için adalet aramaya, kadınlar öldürülmesin diye sesimizi, yüreğimizi birleştirmeye çağırıyoruz.