Sedef Berberoğlu'na sahip çıkıyoruz
17.9.2013
Muğla'da ayrılıp, kendi hayatını kurmak istediği için öldürülen Sedef Berberoğlu kardeşimize sahip çıkıyoruz.

Kadın cinayetleri azalmadı. Hatta son üç aydır kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri artıyor. Bu kez de Muğla’dan geldi acı haber. Boşanmak istediği için, kendi hayatını kurmak istediği için Sedef kardeşimizi kaybettik. Fatma Şahin’in iddia ettiğinin aksine abartmıyoruz. Sedef kardeşimiz son bir aydır erkeklerin planlayarak, silahlarını özenle hazırlayarak saldırdıkları, hatta öldürmekteki kararlılıklarından dolayı yanında kim varsa onu da öldürmekten geri durmadığı kadın kardeşlerimizden sadece birisi.

Kadınların koruma talep etmesine gerek kalmasın
Aile ve Sosyal Politkaları Bakanı Fatma Şahin’in kendini aklama çabaları, basına yönelik baskıları sonuç vermiş olacak ki, bu kez Sedef kardeşimizin ölümünü gazeteden okurken şu notu da okuduk: “koruma talebini yenilememiş”. Keşke Sedef kardeşimizin o korumaya hiç ihtiyacı olmasaydı. Türkiye’de yetkililerin kendisine sorması gereken, nereden kendilerini kurtarabilecekleri yâda kadınların açıklarını nereden yakalayabilecekleri olmamalı. Türkiye’de yetkililer kendilerine “kadın cinayetlerini nasıl durdurmaları gerektiğini”  sormalı.  Doğru sorunun kaygısına düşmedikleri müddetçe, kadınlar öldürülmeye devam edecek.

Sedef kardeşimizi hayatta tutacak en temel şeylerden birisi tabii ki etkin korumaydı. Ve bu konuda, koruma hakkının uygulaması konusunda büyük eksiklikler olduğu ortada. Ancak başta Fatma Şahin olmak üzere yetkiler şunu unutmamalı; kadın katillerine ağır cezalar verilmedikçe, katiller bir birlerinden örnek ala ala kadınları öldürüp indirim talep etmeye devam edecekler.

Sorumlusu sizsiniz
Bir kez daha tüm yetkililere sesleniyoruz: kadınların ölümünün baş sorumlusu sizlersiniz. Kadın cinayetlerini durdurmak için gerekeni yapana kadar bizleri karşınızda bulmaya devam edeceksiniz.

Sedef’in ailesi yalnız değildir
Sedef Berberoğlu kardeşimizin ailesinin acısını paylaşıyoruz. Sedef için adalet arayışınızda yalnız değilsiniz. Sedef için, tüm kadınlar için adalet sağlanana kadar, kadın cinayetleri durdurulana dek mücadele etmeye devam ediyoruz.

Sizleri de bizlerle birlikte mücadelemize omuz vermeye çağırıyoruz.