Sevim Gündoğdu kardeşimize sahip çıkıyoruz
25.10.2013
24 Ekim'de iki aydır ayrı yaşadığı eski eşi 42 yaşındaki Mehmet Gündoğdu tarafından göğsünden bıçaklanarak öldürülen Sevim Gündoğdu kardeşimize sahip çıkıyoruz, hesabını soracağız.

Ne yazık ki kadın cinayetlerine bir yenisi daha eklendi. Uşak'ta, temizlik işçisi olarak çalışan 39 yaşındaki Sevim Gündoğdu, ayrı yaşadığı eşi tarafından iş yerinde bıçaklanarak öldürüldü. Sevim Gündoğdu kendi hayatı üzerinde kararlar almak istediği ve şiddete boyun eğmek istemediği için yaşamdan koparıldı.

Sevim kardeşimiz Uşak'ın İslice Mahallesinde bulunan özel bir dershanede öldürüldü. Mehmet Gündoğdu, cebindeki bıçağı çıkarıp 2 ay önce boşandığı Sevim Gündoğdu'yu 3 yerinden bıçaklayarak yaraladı. Sevim kardeşimiz ağır yaralı olarak Uşak Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen yaşama veda etti.

Devlet kadın cinayetlerinin sorumlusudur
Toplumumuzun kanayan yarası haline gelen kadın cinayetlerine her geçen gün bir yenisi daha eklenmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin hala kadın cinayetlerini görmezden gelen açıklamalar yaparak bu yaranın üzerini kapatmaya çalışıyor. Devlet bakanlarından ardı ardına gelen kadın düşmanı söylemler, kadına yönelik şiddeti artırıyor. Böylece kadın şiddeti toplum tarafından kabul görülen meşru bir hal alıyor. Yargının katillere elinden gelen her türlü indirimi ve kolaylığı sağlaması ise kadın cinayetlerinin artmasına sebebiyet veriyor. Yani devletin tüm organları söz birliği etmişcesine kadın cinayetlerini azmettirici bir tutum sergilemeye devam ediyor!

Kadın cinayetlerine yol açanlar hesap verecek
Geçen ay devletin kanalı TRT'de boy gösteren Ömer İnançer, 'kadının ekonomik özgürlüğü aldatmaca, çalışan kadın yuvasını dağıtıyor' demişti. Sevim Gündoğdu da çalışan bir kadındı. Eşinin şiddetine dayanamayıp ayrılmıştı ve geçimini sağlamak için çalışmak zorundaydı. Ömer İnançer'in açıklamasından sonra gelen bu cinayet, tek başına işlenmiş ve karar verilmiş bir cinayet midir ? O bıçağı Sevim kardeşimizin bedenine canice saplayan kişi sadece katili midir?

Kadın cinayetlerini durduracağız
İktidarın kadın düşmanı söylemlerine ve ceza yasalarının yetersizliğine rağmen yıllardır yılmadan sürdürdüğümüz mücadelemiz ne mutludur ki meyvelerini veriyor. İlk olarak Eylül ayı içersinde kadın cinayetlerinde bir düşüş yaşandı. Kadın cinayeti davalarında katilin giydiği takım elbise bile indirim sebebi sayılırken Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun takip ettiği Gönül Dilekçi davasında örnek bir karar alındı. İyi hal ve haksız tahrik indiriminden faydalanamayan Gönül Dilekçi kardeşimizin katili ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırıldı. Mahkemenin verdiği bu karar tüm kadın cinayetleri davalarına emsal teşkil etmesi gereken bir karar.

Sevim Gündoğdu kardeşimize sahip çıkıyoruz
Sevim Gündoğdu kardeşimizin katilinin ve diğer tüm katillerin en ağır cezalarla yargılanması için adalet çığlığımızı meydanlara, adliyelere taşımaya devam edeceğiz. Kadın cinayetlerinin tetikçisi ve azmettiricisi devletin tüm organlarından tek tek hesap soracağız.

Sevim Gündoğdu'nun ailesinin acısını derinden hissederek paylaşıyoruz. Adalet arayışınızda yalnız değilsiniz! Sevim kardeşimizin ailesini bizimle birlikte, katilinden hesap sormak için mücadele etmeye çağırıyoruz.