Ebru Erenler'e sahip çıkıyoruz
2.1.2014
2014 yılının ilk gününde bir kadın kardeşimizi kaybettik. Kadın cinayetine kurban giden Ebru Erenler'e sahip çıkıyoruz.

Bizler, 2013 yılına da bir kadın cinayeti haberiyle girmiştik. Yine İstanbul’da Gülşah Sarcan kardeşimiz 2013 yılının ilk günü eski kocası tarafından bıçaklanarak öldürülmüş ve TEM otoyoluna atılmıştı. Gülşah Sarcan kardeşimizin davası 30 Aralık’ta sonuçlandı ve katiline cezai indirim uygulandı. Kadın katillerine indirimler, caydırıcı olmayan cezalar verildikçe başka  yıllara da kadın cinayeti haberiyle gireceğimizi söyledik. Ne yazık ki haklı çıktık.

28 yaşındaki Ebru Erenler 31 Aralık günü çalıştığı kuaförde erkek arkadaşı Celal Eroğlu tarafından başından vurularak öldürüldü. Ebru Erenler kaldırıldığı Şişli Etfal hastanesinde sabaha karşı hayatını kaybetti.

Ebru’nun katili intihar etti, ancak Ebru’nun öldürülmesinde payı olanlar hala hayattalar.

25 Kasım günü İstanbul Valiliği’nin önünde yaptığımız eylem sonrası vali yardımcısı ile görüştüğümüzde bize koruma bürosunda 2bin polisi görevlendirdiklerini söylemişti.Vali Mutlu’ya soruyoruz:  Madem 2 bin polis var, kadınlar neden koruma için polise başvurduğunda “elimizde polis yok” cevabı alıyor? Neden Ebru gibi kardeşlerimiz İstanbul’un en merkezi yerinde öldürülüyor? Bu katillere cesaret veren kim? O polisleri rüşvet karşılığında kadınları değil zenginleri korumak için görevlendirirseniz İstanbul’da ve tüm Türkiye’de daha çok kadın cinayetinden sorumlu olacaksınız.

Kadınları korumayıp  zenginleri koruyan, kadınların hakkı olan trilyonları çalan AKP’den hesap soruyoruz. AKP’nin kadın düşmanlığı nedeniyle 2013 yılında bir önceki seneye göre kadın cinayeti sayısı arttı. Bir senede kaybettiğimiz 237 kadın kardeşimizin hesabını  soracağız.

Ebru Erenler kardeşimizin ailesine sesleniyoruz!

Kadın düşmanlığına karşı yalnız değilsiniz!

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak kadın cinayetlerini durdurma mücadelemizi Ebrular öldürülmesin diye büyütüyoruz. Sizi de mücadelemize davet ediyoruz. Ebru’nun katili öldü ama hesap soracaklarımız halen yönetici koltuklarında oturmaya ve görevlerini yerine getirmemeye devam ediyorlar.

Ebru kardeşlerimizi kaybetmeyeceğimiz yeni yıllara hep birlikte girmek umuduyla sizi de bizlerle birlikte olmaya çağırıyoruz.