Eşi tarafından intihara sürüklenen Nüştüman Çiçek'in davasına sanık yine getirilemedi
19.1.2016
Kocasının şiddet ve baskısına dayanamayarak 22 yaşında intihar eden Nüştüman Çiçek'in davasının ikinci duruşması Büyükçekmece Adliyesi'nde görüldü. Sanık davanın bu celsesin de mahkemeye getirilemedi.

Nüştüman Çiçek'i öldüren eşinin çapraz sorgusu yapılamamış ve ara celsede tanıkların ve Nüştüman'ın avukatının olmadığı bir celsede sorgusu yapılmış. Nüştüman'nın katili eşi, ikinci duruşmaya da gelmedi.

 
Duruşmanın ardından Nüştüman Çiçek'in ailesi ve boşandığı eşi tarafından öldürülen Nurten Atmaca'nın ağabeyi Yusuf Atmaca Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'yla birlikte basın açıklaması yaptı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu davanın takipçisi olacaklarını belirterek kadın katillerine indirim uygulanmamasını talep etti 

Nüştüman Çiçek’in ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun Avukatı Esin Yeşilırmak:
 
“Nüştüman aslında intihara sürükleniyor çünkü eşinden sürekli şiddet görüyor ve eşi çocuğundan ayırıyor Nüştüman’ı. Ancak dava eziyettten açıldı ve asliye cezada görülüyor. Sanık hakkında zorla getirilme olmasına rağmen davaya bugün yine katılmadı. Sanıkğın sorgusu ara celsede yapıldı ve biz sanığı göremedik çarpraz sorgusu yapılamamış oldu. Biz sanığın ana davaya getirilmesini talep ettik ve bizim olduğumuz davada sorgulamasının yapılmasını istedik fakat hakim talebimizi reddetti. Davanın ağır cezada intihara sürüklenmeden açılmasını talep ediyoruz. Bu talebimiz de savcılığa sorulacak ve buna 24 Mayıs’ta karar verilecek. Muhtemelen 24 Mayıs’ta hakim davayı karara bağlayacak. Zaten bizim bir reddi hakim talebimiz de var. Hakim hiçbir talebimizi dikkate almadı, sanığın ana davaya getirilmesi burada sorgulamasının yapılması talebimizi reddetti. Sanık, Nüştüman’ın ailesi tarafından tehdit edildiğini iddia ediyor ancak böyle bir şey yok zaten elinde bunu doğruluyacak hiçbir delil de yok.”
 
Nüştüman Çiçek’in Babası Veysi Karakaş:
 
“Biz adaletin yerine gelmesini istiyoruz. Bu adam bizim onu tehdit ettiğimizi iddia ediyor. Ayrımcılık yaptığımızı söylüyor ancak ben ayrımcılık yapsaydım herşeyden önce onun kızımla evlenmesine izin vermezdim. Hepimiz insanız biz ayrımcılık yapmıyoruz. Zaten elinde delil de yok. Bizim onu tehdit ettiğimizi söylüyor bizi suçlamaya çalışıyor, yalanlarla iftiralarla. Bugün mahkeme iyi geçmedi. Hakim bizim avukatımızın isteklerini reddetti, hakim taraflı davranıyor. Biz adalet istiyoruz sadece adalet istiyoruz. Artık kadın cinayetleri olmasın, kadın cinayetlerinde indirimler uygulanmasın istiyoruz.”
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcisi Fikriye Yılmaz:
 
“Nüştüman kocasından şiddet gördüğü için boşanmak istiyordu ve kocası onu tehdit ederek boşanmaktan vazgeçirdi, ancak şiddet devam etti. Ve sonunda Nüştüman tüm bu gördüğü şiddet sonucu intihar etti. Nüştüman’ın ölümünden kocası sorumludur. Bu nedenle en üst sınırdan ceza almasını ve davanın ağır cezada görülmesini istiyoruz.”19.1.2016

Bursa'da 5 yılda 38 kadın yaşam hakkını istediği için öldürüldü

19.1.2016

Nurten Atmaca'yı öldüren eski eşi, ceza indirim için cezai ehliyeti olmadığı iddiasına sığındı