Gönül Dilekçi'ye adalet basında yer aldı
13.10.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun takip ettiği,Ankara'da Metin Cihangir tarafından öldürülen Gönül Dilekçi davasında 4. duruşmada adalet sağlandı ve katile hiçbir indirim uygulanmadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Gönül Dilekçi'nin davasında sağlanan adalet Milliyet gazetesinin manşetinde yer alırken, CNN'de de dava sonucuna yer verildi. Milliyet'in ve CNN'in haberini yayınlıyoruz.
Kadın cinayetine örnek karar

Ankara’da eşini öldüren Metin Cihangir’e iyi hal ve tahrik indirimi vermeyen mahkeme ‘öldürülen kadının yargılanması’nı doğuran talepleri reddederek örnek bir karara imza attı.


Ankara’da yaşayan Gönül Dilekçi, 13 Ocak 2013’te boşanmak istediği kocası Metin Cihangirtarafından öldürüldü. Eşini kendisini aldattığı için öldürdüğünü iddia eden Cihangir’e mahkemehiçbir indirim uygulamadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

İki ay tutuklu kaldı
34 yaşındaki iki çocuk annesi Gönül Dilekçi, şiddet gördüğü eşine boşanma fikrini ilk açtığında bıçaklandı. Yaralıkurtulan Dilekçi, dava açarken, eşinden korunabilmek için de talepte bulundu. Mahkeme, Dilekçi’yi bıçaklayan eşi için ‘konuttan uzaklaştırma’ kararı verdi. Eşini bıçaklayan Cihangir ise sadece iki ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildi.

Cihangir, tahliye olduktan hemen sonra genç kadını telefonla arayarak tehdit etmeye başladı. Dilekçi, bu süreçte, babasının Etimesgut’taki evine yerleşti. Kızına gelen tehdit telefonlarından rahatsız olan baba da savcılığa suç duyurusunda bulundu. Savcılık ve mahkemeler iki kez Dilekçi için koruma kararı verdi. Ancak Dilekçi, bir süre sonra koruma istemediğini bildirdi. Cihangir de tehditlerini sürdürdü.

Tasarlanmış cinayet
Metin Cihangir, olay günü, yaşadıkları evin çatısına çıkarak, anne ve babasının işe gitmesini bekledikten sonra eve girdi. Eşini 4 yerinden bıçaklayarak öldüren Cihangir, Dilekçi’nin anne ve babasını arayarak, “Kızınızı öldürdüm, sizi de öldüreceğim” dedi. Cihangir bir süre sonra yakalandı. Davaya ise Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu sahip çıktı. Cinayetin ardından bildik senaryolar yeniden gündeme geldi. Cihangir duruşmalarda, eşinin kendisini aldattığını belirtti. Buna kanıt olarak da bazı facebook hesaplarındaki yazışmaları sundu.
Bu hesaplarda, eşinin fuhuş yaptığı, başkalarıyla ilişki yaşadığı iddia etti. Platformun avukatları ise hesapların bizzat Cihangir tarafından açıldığını, bu hesaplar doğru olsa bile ceza indirimi yapılmadan hüküm kurulması gerektiğini, hesapların ise zaten doğru olmadığını vurguladı. Avukatlar, Cihangir’in bu hesapları açtırdığını ve cinayetten sonra ceza indirimi alabilmek için bu tür yazışmalar yaptığını da bazı kanıtlarla mahkemeye sundu.
Alışılmış davranış biçimi, mahkemenin, öldürülen kadının telefonlarını, internet hesaplarını didik didik araştırması, küçücük bir şüphe bulursa katile ceza indirimi yapmasıydı. Ancak bu yolizlenmedi. Mahkeme hesapların incelenmesi yönündeki talebi bütünüyle reddetti ve cinayet suçunun bu iddialardan bağımsız olduğuna karar verdi. Mahkemelerde heyete “efendim” diyen sanığa bile iyi hal indirimi yapılırken Metin Cihangir için ne iyi hal ne de tahrik indirimi uygulandı. Cihangir, önceki gün eşini öldürdüğü gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm edildi. Mahkeme, çatıda bekleyip eve girdiği için konut dokunulmazlığını ihlal suçundan da ayrıca 2 yıl hapis cezası verdi.