Ceza Kanunu yeniden düzenlenmeli
23.11.2013
Özgür Gündem Gazetesi, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav ve SKM Yürütme Meclisi üyesi Duriye Sezgin ile bir röportaj gerçekleştidi. Ülkenin kanayan yarası kadın cinayetleri konuşulurken, kadın katillerinin hak ettikleri ağır cezaları alması için ceza kanunun düzenlenmesi gerektiği vurgulandı. Gündem'de yer alan haberi yayınlıyoruz.

Kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüzü; erkek egemen ve muhafazakar zihniyetin politikası olarak değerlendiren SKM Yürütme Meclisi üyesi Duriye Sezgin, durumun siyasal ortamdan bağımsız olmadığını söyledi. Özellikle devletin yargı sisteminin kadını katleden veya cinsel istismarda bulunan erkekleri “tahrik indirimi” adı altında koruduğuna işaret eden Sezgin, “Devlet, sanki burada suçlu kadınmış gibi bir algı ve anlayış yaratıp bunu topluma empoze etmeye çalışıyor. Dolayısıyla erkekler kadına yönelik şiddeti uygularken, katliamlar yaparken, devletin şiddeti meşrulaştırıcı politikalarından etkileniyor” dedi.

Devlet kurumları suç işliyor
Sezgin, devletin kadın politikalarının toplumsal yaşama da müdahale eder durumda olduğunu belirterek, “Karakollar, gözaltı süreçleri gibi devletin kurumları kadına karşı suç işleyen kurumlara dönüşmüş durumda” diye konuştu. İstanbul’da katledilen Nazliye Sincar’ı örnek veren Sezgin, devletin bu gibi durumlarda hızlı bir şekilde suçluları yakalama gibi refleks içerisine girmediğini kaydetti.

Sezgin, kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüze karşı güçlü bir kadın dayanışmasıyla davaların takip edilmesi  gerektiğini belirtti.

TCK’de kadın cinayeti yer alsın
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Sözcüsü Gülsüm Kav ise, kadın cinayetlerinin yüzde 1400 arttığını hatırlatarak, “Bu artışın iyi olan şeylerde yaşanmıyorken, kadınların anayasaya dayalı yaşam haklarını bu şekilde ihlal eden cinayetlerde olması, Türkiye’de kadın hakları konusunda en önde gelen yakıcı meseledir” dedi. Kadın katliamlarında hala caydırıcı cezaların uygulanmadığına dikkat çeken Kav, “Ceza Kanunu’nda kadın cinayeti hala ‘adam öldürme’ olarak geçiyor. Sırf cinsiyeti nedeniyle kadınlar bu cinayete kurban gidiyorlarken, hukuk bunu hala resmi olarak tanımamış durumda. Biz Ceza Kanunu’nda ‘kadın cinayeti’ terimi yer alsın, tahrik indirimi kalksın, af kapsamı dışında tutulsun istiyoruz. Çünkü, kadın cinayeti insanlık suçudur” dedi. Kav, Başbakan’ın her seferinde kadın düşmanı bir söylemle kadına çocuk doğurma görevi verdiğini, kadınla erkek arasındaki ilişki biçimini genel ahlakla ilişkilendirdiğini ve özellikle gençlerin ve kadınların “ahlak bekçisi uleması” gibi davrandığını ifade etti.