Muhterem Göçmen cinayeti davasında söz savcıda
28.11.2013
Koruma altında olan eşi Muhterem Göçmen'i (31) Etiler'de çalıştığı kuaför salonunda bıçaklayarak öldüren Serdar Göçmen'in (32)ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılandığı davada karar aşamasına gelindi.

Koruma altında olan eşi Muhterem Göçmen'i (31) Etiler'de çalıştığı kuaför salonunda bıçaklayarak öldüren Serdar Göçmen'in (32)ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılandığı davada karar aşamasına gelindi. Mahkeme heyeti, dava dosyasını esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için savcıya gönderdi.

İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Serdar Göçmen ile Göçmen'den şikayetçi olan Muhterem Göçmen'in annesi Biller Evcil, ablası Çiğdem Evcil ve ağabeyi Çağlar Evcil katıldı. Duruşmada Muhterem Göçmen'in çalıştığı kuaför dükkanını sahibi Cumhur Akyüz tanık olarak dinlendi.

Her şey 27 saniyede oldu
Serdar Göçmen'in olaydan 1 gün önce Muhterem Göçmen'i işyerine yakın biryerden telefonla arayarak tehdit ettiğini ifade eden tanık Akyüz, "Muhterem Göçmen karakolu arayınca polisler Serdar Göçmen'i alıp götürdüler. Ertesi gün tekrar gelmiş. Ben olay anını görmedim. O sırada müşterim vardı onunla ilgileniyordum. Sesleri duyunca ne oluyor diye koşarak gittim. Arkasından koştum ancak yakalayamadım. Kamera kayıtlarına göre her şey 27 saniye içerisinde olmuş" diye konuştu. Kuaförde çalışan Sefa Akyüz, "Olay çok ani gelişti. İçeri girer girmez bıçağı saplamaya başladı. Her şey anlık oldu" dedi. Mahkeme heyeti, dava dosyasını esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için savcıya verilmesini kararlaştırarak duruşmayı erteledi.

Tüm siyasi partileri kadın katillerine ağır ceza verilmesi için ek madde önerimizi kabul etmeye çağırıyoruz

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, duruşma öncesinde adliye önünde basın açıklamalarına izin verilen alanda açıklama yaptı. Platform adına konuşan Nezahat Alkan, "Bugün burada 28 Haziran tarihinde çalıştığı işyerinde yıllarca şiddet gördüğü eşi tarafından bıçaklanarak öldürülen kadın kardeşimiz Muhterem Göçmen için toplanmış bulunmaktayız. Muhterem kardeşimiz öldürülmeden 5 ay önce eşi Serdar Göçmen'e boşanma davası açmış ve boşanma davası sürerken korunmak için savcılığa başvurmuştu. Serdar Göçmen hakkında uzaklaştırma kararı çıkmıştı. Ancak Serdar Göçmen uzaklaştırma kararını ihlal etti ve Muhterem tekrar devlete sığındı. Emniyette gözaltına alınan Serdar Göçmen hakkında tedbir kararı olmasına rağmen savcılık talimatı ile serbest bırakıldı ve katil 28 Haziran 2013 tarihinde Muhterem kardeşimizi öldürdü" dedi. Muhterem'in ölümünden savcının da sorumlu olduğunu ifade eden Alkan, "Muhterem kardeşimiz için adaletin yerini bulması ancak ve ancak katilinin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almasıyla mümkündür. 25 Kasım'da Meclis'ten aldığımız sözün takipçisi olacağız. TCK'ya sunduğumuz kadın cinayetlerinin nitelikli halden sayılmasına dair ek madde önerimizi Meclis kabul etmek zorundadır. Meclisteki tüm siyasi partileri kadın katillerine ağır ceza verilmesi için ek madde önerimizi kabul etmeye çağırıyoruz" diye konuştu.

"Bunun öldürdüğü adam değil kadın. Öldüren adam"
Muhterem Göçmen'in abisi Çağlar Evcil ise, "Savcının şahsı yakalayıp bırakması ölümüne sebep olmuştur. Kardeşimin katilinin eline bıçağı savcı verdi" dedi. Muhterem Göçmen'in ablası Çiğdem Evcil de, "Katile söylenen atfedilen suç adam öldürme. Bunun öldürdüğü adam değil kadın. Öldüren adam. Aradaki farkı devlet görsün. Kadın aciz. Kadının kendini koruma gücü yok. Evet her türlü cinayet işleniyor ama kadın cinayeti farklı çünkü kadının kendini savunabileceği bir silah yok. Benim kardeşim arkası dönükken bıçakla şahdamarından vurup kestikten sonra makemeye çıkıp adam öldürme denemsi çok acımasızca bir şey. Bu yasanın değişmesi kadın cinayeti olarak geçmesi için meclise değişiklik yaparsa bundan sonra kadınlar ölmeyecek, canlar yanmayacak, evlatlar yetim kalmayacak" ifadelerini kullandı.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor
Etiler'de bir kuaförde çalışan Muhterem Göçmen, şiddetli geçimsizlik yaşadığı eşi Serdar Göçmen'e boşanma davası açmıştı. Serdar Göçmen boşanmaya karşı çıktı. Muhterem Göçmen'in şikayeti üzerine Serdar Göçmen gözaltına alındı. Savcılık talimatıyla serbest kaldı. Mahkemeden 200 metre yaklaşmama kararı aldırılan Serdar Göçmen, 28 Haziran 2013 tarihinde kuaföre gelerek Muhterem Göçmen'i 8 yerinden bıçaklayarak öldürmüştü.