Yasadan çıkardılar, indirimi verdiler
8.2.2013
Kadın cinayetlerini Durduracağız Platformu iki haftada bir yaptığı eylemlerden birini bu Cuma saat 19.30'da Taksim Tramvay Durağından Galatasaray Meydanı'na yürüyerek gerçekleştirdi.

27.03.2012 I 20 Mart salı günü Ankara adliyesinde görülen Birsen Kandemir'in katiline haksız tahrik indirimi verilmesinin platformun hazırladığı yasa tasarısından çıkararak bilinçli bir şekilde verildiğini anlattılar. Oysa Platform 1 sene önce yani 8 Mart 2011 yılında meclise verdiği yasa tasarısında katillerin cezai indirim almasını engelleyecek tüm maddeler yer vermişti. Meclis ve hükümet yasa tasarısını tam 1 yıl boyunca bekletirken kadın cinayetleri işlenmeye devam etti. Ve cinayetler devam ettikçe biz kadınlar bugün olduğu gibi eylemlemlerimize ve açıklamalarımıza devam edeceğiz.


Platformumuz mücadelesine katledilen kadınların aileleriyle devam ediyor. Yürüyüş boyunca "Aileler artık devlete değil bize başvuruyor" sözü söylendi. Yürüyüşe EHP Genel Başkanı Sibel Uzun da katıldı.


Mücadele Kazandırıyor

Platform adına basın metninin okuyan Şiva Alizade şu açıklamalarla değindi;


3 Aralık 2009'da elleri bağlı ve bilinci açık bir şekilde toprağa diri diri gömülen Medine Memi'nin katilleri ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldılar. Katillere Türk Ceza Kanunun 62. Maddesi yani Takdiri indirimin verilmemesi Kadın cinayetlerine karşı verdiğimiz mücadelenin bir sonucudur. Tıpkı Ayşe Paşalı'nın katilinin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi sağlamış olmamız gibi. Tıpkı Münevver Karabulut'un katiline ağır ceza verilmesini sağlamamız gibi.


Meydanlar bizim
Son olarak dava eylemlerine çağrı yapan kadınların takvimi şöyle;
26 Mart'ta İzmir'de Ayşe Selen Ayla, Esra Yaşar ve Azra için ,
28 Mart'ta Esin Güneş için Siirt'te mahkeme önlerindeyiz.