Katile 'Haksız Tahrik' indirimi istendi
1.2.2014
Adana'da geçen ay, kendisini aldattığını ve 'Şeytana uydum. Başka kötü şeyler de yaptım' dediğini iddia ettiği 6 aylık eşi 21 yaşındaki Halime Özdoğan'ı boynundaki şalıyla boğarak öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan 25 yaşındaki D.A.Ö. hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı. Ancak, sanığa ceza verilirken 'haksız tahrik' hükümlerinden de yararlandırılması istendi.

Olay, merkez Çukurova İlçesi'ndeki Kurttepe Mahallesi ile Seyhan Baraj Gölü arasındaki ormanlık alanda meydana geldi. Halime Özdoğan, evliliklerinin 6'ıncı ayında eşinin kendisine şiddet uyguladığını iddia ederek, baba evine döndü. Bir süre ayrı yaşayan çift, 25 Aralık 2013'de telefonla görüştükten sonra buluşup, olay yerine gitti. D.A.Ö., tartıştığı eşini boynundaki şalla boğarak öldürdü. Sonra da cansız bedenini ormanlık alanda bırakıp kaçtı. Öldürülen kadının cansız bedeni, avcı tarafından bulundu.

Parası olmadığı için öldürüldü

Cinayet şüphelisi koca 3 gün sonra yakalanıp tutuklanırken, Halime Özdoğan'ın eşine boşanma davası açmak için bir avukata dilekçe yazdırdığı ancak yaklaşık 200 lira tutan harç ve dosya masrafı parası olmadığı için davayı açamadığı anlaşıldı. Boşanma davası dilekçesinde ise "Davalı ile evliliğimizin ilk günlerinde mutluyduk. Şimdi mutluluğun yerini şiddet ve saygısızlık aldı. Kocam bir gün çalışıp, bir gün çalışmamakta ve evine bakmamaktadır. Evliliğimizin ilk günlerinde şiddet uygulamış, aile büyüklerimiz devreye girince söz vermiş ve bu sözlerini tutmamıştır" diye yazdı.

Öldürülen kadının tabutu kadınlar tarafından omuzlarda taşındı

Öldürülen Halime Özdoğan'ın cenazesine Adanalı kadınlar sahip çıktı. Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) Adana Bileşenleri Küçükoba Mezarlığı'na götürdü. Özdoğan'ın tabutunu omuzlarında taşıdı. Özdoğan, hemcinslerinin gözyaşları arasında toprağa verildi.

Kadını öldürene ''Haksız tahrik'' indirimi istendi

Soruşturmasını tamamlayan Cumhuriyet Savcısı, olayla ilgili iddianamesini hazırladı. 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianamede, sanık D.A.Ö. hakkında 'yakın akrabayı öldürme' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istendi. Sanığın "Başka biriyle ilişkin var mı? dedim. 'Var, şeytana uydum' dedi. Başka kötü şeyler yaptın mı? diye sordum. 'Yaptım, çocuğumu düşürdüm' dedi" şeklindeki ifadesine de yer verilen iddianamede, ceza verilirken 'haksız tahrik' indirimi hükümlerinden de yararlandırılması talep edildi.

 


  • YAZAR
  • Editor