Adaletin sesi susmadı
8.2.2013
2010 Nisan ayında İzmir'de öldürülen Esra Yaşar, Ayşe Selen Ayla ve Azra'nın davasında adalet için Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 26 Mart Pazartesi günü adliye önündeydi.

27.03.2012 I 9. duruşması görülen davada katil zanlısı Hamdi Ayri'nin yargılanmasına devam edildi.
Kadın katillerine ağır ceza istediler.


Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Siyah Pembe Üçgen LGBTT Derneği duruşma öncesinde ortak bir basın açıklaması yaptı. Kadın katillerine indirim değil ağır ceza verilmesi gerektiğine değinilen açıklamada, ayrıca kadın cinayetlerindeki artıştan devletin sorumlu olduğu da vurgulandı. Basın açıklamasının ardından duruşma başlayana kadar oturma eylemi yapan kadınlar, "Adaletin Sesini Susturmayacağız", "Kadın Cinayetlerini Durduracağız" ve "Nefret suçları politiktir" sloganlarını atarak kadınların asla yalnız yürümeyeceğini ve kadın cinayeti davalarının takipçisi olacaklarını vurguladılar.
 

Bakanlığın müdahale talebi kabul edildi
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 8 Mart günü, İzmir'den, Siirt'ten, Ankara'dan, İstanbul'dan, Kütahya'dan gelen öldürülen kadınların aileleri ile birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve mecliste milletvekilleriyle görüşmeler yapmıştı. Katillerin ağır cezalar almasını, indirimlerden faydalanmamasını, adaletin sağlanmasını isteyen aileler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan davalara müdahil olacakları cevabını almıştı. İzmir'de görülen davaya bakanlığın hukuk müşaviri Birsel Kurt da katılarak müdahil olma talebinde bulundu. Mahkeme, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yanı sıra, nefret suçlarına karşı mücadele eden ve Azra'nın da üyesi olduğu Siyah Pembe Üçgen LGBTT Derneği'nin müdahillik talebini de kabul etti. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun müdahillik talebi ise tüzel kişiliği olmadığı gerekçesiyle reddedildi.
 

Müdahale taleplerinin ardından daha önceki duruşmalarda ailelerin taleplerini kabul etmeyen hakimin tavırlarının değiştiği görüldü.
 

"Başka anneler ağlamasın"
Duruşmanın ardından konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcisi Sanem Deniz Kural, bakanlığın müdahale talebinin kabul edilmesinin platformun yürüttüğü mücadele sonucu olduğunu vurgulayarak, kendi taleplerinin kabul edilmemesine itiraz edeceklerini belirtti. Öldürülen Ayşe Selen Ayla'nın annesi Hatice Ayla; "Katillere ağır ceza istiyoruz. Bugün ilk kez davada adalet olacağına dair inancımız arttı. Diğer bakanlıkların da üzerine düşen görevi yapmasını bekliyoruz. Adalet yerini bulmalı, başka kadınlar öldürülmemeli" dedi. Davaya destek için adliye önüne gelen, İzmir'de boşanmak istediği kocası tarafından öldürülen Ferdane Çöl'ün annesi Suna Maviş ise; "Bizim canımız yandı, başka anneler ağlamasın. Katiller en ağır cezaları almalı" diye konuştu.
Duruşma, katil Hamdi Ayri'nin akıl sağlığının yerinde olup olmadığına dair raporun İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan gelmemesi sebebiyle 22 Haziran 2012 tarihine ertelendi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Siyah Pembe Üçgen Derneği diğer duruşmalarda da adliye önünde olacaklarını belirttiler.