Perihan yaşam savaşı veriyor, sorumlular serbest
6.2.2014
Eşi ve eşinin ailesinden şiddet gören Perihan Yiğit, bilincini kaybetmiş halde 6'ıncı kattan düşmüş olarak bulundu. Omuriliğinde zedelenme ve belinde kırıklar oluşan Yiğit yaşam savaşı verirken, polis şiddet uygulayanların sadece ifadesine başvurmakla yetindi. "Cinayete teşebbüs var" diyen avukatlar eşi ve ailesi hakkında suç duyurusunda bulunacak.

Yaklaşık bir yıl önce evlendiği eşinde sürekli şiddet gören Perihan Yiğit, Kâğıthane'de 6 katta bulunan evinden aşağıya düşmüş halde bulundu. Ölüme sürüklenen Yiğit hastanede yaşam savaşı verirken, tanıkların anlatımına göre olay şöyle gelişti: Perihan Yiğit (23), kayınvalidesi Hanım Yiğit, eşinin ağabeyi Cemil Yiğit ve kayınpederi Mahmut Yiğit tarafından 26 Aralık'ta eşi Saim Yiğit ile tartışmasının ardından Kâğıthane'deki evinde öldüresiye darp edildi. Gördüğü şiddet karşısında mutfağa sığınan Perihan Yiğit "daha fazla dayanamayacağım, beni kurtarın" diye kardeşini aradı. Ancak eşinin ailesi tarafından, "Eğer kardeşin buraya gelirse kapıdaki altı adam onu öldürür. İstersen kendini bıçakla, istersen de balkondan atla kurtul" denilerek intihara sürüklendi. 

Şiddetten bilincini kaybetti 

Gece boyu süren şiddet sonucu bilincini kaybeden Yiğit, altıncı kattan düşmüş halde bulundu. Yiğit daha sonra Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Yüzünde morluklar ve omuriliğinde ve belindeki kırıklar oluşan Yiğit'in ilk ifadesi ise tedavi gördüğü hastanede görevlim polisler tarafından alındı. Henüz bilinci yeni yerine gelen kadın eşinin ailesinden şiddet gördüğünü ve düştüğünü söyledi. Yiğit omuriliğinde ve belindeki kırıklar sebebiyle ameliyat olmayı beklerken, avukatları ise Yiğit'in eşi ve ailesi hakkında suç duyurusuna hazırlanıyor.

Atıldı mı, düştü mü?

Yiğit'in avukatı Raziye Öztürk, Yiğit'in olayın üstünden günler geçmesine rağmen sağlık durumunun kötü olduğunu söyledi. Yiğit'in olayın hemen ardından bilinci henüz yerine gelmişken verdiği ifadesinde eşinin ailesinden şiddet gördüğünü söylediğini fakat 6'ıncı kattan düştüğünü söylediğini belirten avukat Öztürk, daha sonra ise müvekkili ile görüştüğünde gördüğü şiddetten ötürü bilincini kaybettiğini kendisinin altıncı kattan atıldığını mı yoksa düştüğünü mü hatırlamadığını söylediğini aktardı.

Sadece ifadeleri alındı 

Müvekkilinin eşinin ailesi tarafından ölüme sürüklendiğini belirten Öztürk, müvekkilinin ek ifadesinin alınması için başvuru yapacaklarını ve ifadesinin ardından da savcılığa kendisini darp eden ve ölüme sürükleyen eşi ve ailesi hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Öztürk, müvekkiline işkence eden eşinin ailesinin ise sadece ifadelerine başvurulduğunu fakat haklarında başkaca bir işlem yapılmadığını da ekledi.

Diyarbakır’da yaşananları anımsattı

Diyarbakır’da Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun takip ettiği Güldane Poçak’ın ölümü ile ilgili de benzer bir süreç yaşanmıştı. Poçak ölmeden bir süre önce verebildiği ifadesinde eşinin kendisini balkondan attığını söylememiş olsa idi, dava bile açılamayacaktı. Şu an tutuklu yargılanan sanık, Güldane’nin intihar ettiğini iddia etmeye devam ediyor.  


  • YAZAR
  • Editor