2 yıldır geciktirilen adalet sağlansın
10.2.2014
13 Ekim 2011'de boşanmak istediği kocası Sedat Çöl tarafından, koruma altındayken öldürülen Ferdane Çöl'ün süren davası bugün (10 Şubat) İzmir Bayraklı Adliyesi'nde görüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, iki yıllı aşkın zamandır geciktirilen adaletin sağlanması için adliye önündeydi. Emniyet'in olayın hemen ardından göndermesi gereken olay yeri inceleme raporu 2 yıl geçmesine rağmen bu duruşmada da gelmedi ve dava ertelendi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Ferdane Çöl davası öncesinde İzmir Bayraklı Adliyesi önünde eylem yaparak 2 yıldır geciktirilen adaletin sağlanmasını istedi.

 27 kadın cinayeti de mi masumane?

 Eylemde konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcisi Sanem  Deniz Kural, yeni Aile Bakanı Ayşenur İslam'a seslenerek: "Ocak ayında 27 kadın kardeşimizin öldürülmesi de mi masumane?" diye sordu.

 "Ferdane Çöl kardeşimizin  davasında artık adalet yerini bulmalıdır" 

 Eylemde basın açıklamasını Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına Meral Çağlayan okudu.

Basın metninde, Ferdane Çöl'ün katili Sedat Çöl'le işbirliği yapan, delilleri karartan ve cinayete azmettirenlerin hala tutuksuz yargılandığına ve Ferdane Çöl'ün ölmeden önce 100'den fazla kez şikayette bulunmuş olmasına dikkat çekildi. Polislerin Ferdane'yi korumayarak kendisine "Ölsen de kurtulsak" dediği belirtilirken, "Bizler mücadelemizle, Ferdane’yi korumayan polislere soruşturma açılarak ve ceza verilmesini sağladık." denildi.

Açıklamada Ocak ayında öldürülen 27 kadından, 7'sinin 20 yaşın olduğu belirtilerek Aile Bakanı Ayşenur İslam'a şu soru yöneltildi: "Madem yeni Bakan Ayşenur İslam kadınları hayatta tutmak istiyor neden halen gereği için bir açıklama bile yapmadı?"

Açıklamada "Bu şiddet karşısında tüm toplumun vicdanını ve öfkesini meydanlara taşıyan" Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun kadınların ölmediği bir dünyaya kadar mücadele edeceği belirtilirken, "Katilin, azmettirenlerin, delilleri karartanların ve işbirliği yapanların en ağır cezayı almaları için, başından beri müdahil olarak yer aldığımız bu davanın takipçisi olmayı sürdüreceğiz." denilerek basın açıklaması sonlandırıldı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri eylemin ardından saat 14.00'da başlayacak duruşmayı takip etmek üzere Adliye'ye girdiler.

Emniyet Genel Müdürlü'ğünün 2 yıldır bir türlü gönderemediği olay yeri incelem raporunun bu duruşmada da gelmemesi sebebiyle bir sonraki duruşma 2 Nisan 2014 tarihine ertelendi. Normalde olayın hemen ardından hazır olması gereken olay yeri inceleme raporunun Emniyet tarafından geciktirilmesine, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri tepki göstererek, 2 yıl boyunca adaletin yerini bulmadığını belirttiler ve bu mücadeleyi sürdüreceklerinin altını çizdiler.


  • YAZAR
  • Editor