Platform Sedef Berberoğlu davasına müdahil
11.2.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 13 Eylül 2013 tarihinde boşanmak istediği ve ayrı yaşadığı kocası Lütfi Sefa Berberoğlu tarafından öldürülen Sedef Berberoğlu için Muğla'daydı. Platform duruşma öncesinde adliye önünde Sedef Berberoğlu'nun katilinin en ağır cezayı alması için toplandı. Ardından duruşmayı takip etmek üzere mahkemeye giren Platform, duruşmada müdahil olarak yer aldı.

Sedef Berberoğlu, boşanmak istediği kocası Lütfi Sefa Berberoğlu’yla barışmak istemediği için ölümle tehdit ediliyordu. Defalarca kez polise ve savcılığa şikayette bulunan Sedef için bir koruma kararı çıkarıldı, ancak kararın etkin biçimde uygulanmaması Sedef Berberoğlu’nun yaşamını yitirmesine neden oldu.

Katil Sedef’in peşini bırakmıyor, polis katili bulamıyor
Sedef Berberoğlu’nun kocası koruma kararını ihlal etmekten hapis cezasına çarptırıldı. Ancak polis, Sedef’in evine defalarca gelmesine, peşini bırakmamasına rağmen Sefa Berberoğlu’nu "bulamadığı için" cezayı uygulayamadığını söyledi.

Sedef’in annesi: Sorumlu kızımı korumayan polistir
Sedef Berberoğlu’nun ikinci duruşması için Muğla Adliyesi’nde toplanan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adliye önünde eylem yaptı. Eyleme Sedef Berberoğlu'nun ailesinin yanısıra, İzmir'de öldürülen Pınar Ünlüer'in babası Zeki Ünlüer de katıldı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun eylemine Emekçi Hareket Partili Kadınlar, CHP'li Kadınlar, Karya Kadın Derneği ve Sekibaşı Kadın Dayanışma Platformu üyeleri ve temsilcileri de katıldı.

Öldürülen Sedef’in annesi Gülender Kan, kızının koruma altındayken öldürüldüğünü bu sebeple polisin bizzat cinayetten sorumlu olduğunu belirtti. Platform Temsilcisi Sanem Deniz Kural ise, yeni Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın "Çocuk evliliklerini masumane buluyorum" açıklamasını hatırlatarak kendisine seslendi ve “Ocak ayında öldürülen 27 kardeşimiz de mi masumane?” diye sordu.

Öldürülen genç kadınların sayısında artış var
Platform üyesi Ayten Ersoy’un okuduğu basın açıklamasında, kadın cinayeti gerçeğinin altı çizildi ve başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olmak üzere tüm sorumlulardan hesap soruldu. Platform, genç yaşta öldürülen kadınların sayısında artış olduğunu kaydederek, sebebini, yeni Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın AKP hükümetinde süregelen kadın düşmanı politikalarını sürdürmesi olarak belirtti.

Platform’dan Ayşenur İslam’a gönderme
Ayşenur İslam’a gönderme yaparak, kadın cinayetlerini hiç de ‘masumane’ bulmadıklarını belirten Platform üyeleri, Sedef adalet sağlanana, katil en ağır cezayı alana dek mücadeleyi sürdüreceklerini kaydetti.

Heyet Sedef’in şiddet gördüğüne kanaat getirdi
Aileyle birlikte duruşmayı takip etmek üzere mahkemeye giren Platform, davada müdahil olarak bulundu. Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, mahkeme heyeti Sedef’in daha önce şiddet gördüğüne dair belgeleri inceleyerek, Sedef’in şiddet gördüğüne dair mahkemede kanaat oluştuğunu ve tereddüte yer olmadığını açıkladı. Sanık Lütfi Sefa Berberoğlu'nun haksız tahrik indirimi almaya çalıştığı dava, tanıkların dinlenmesi için 8 Nisan 2014 tarihine ertelendi.