Kadın cinayetlerine izin vermeyeceğiz
16.2.2014
8 Mart yaklaşırken kadınlar AKP'den hesap sordu. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Ocak ayında öldürülen 27 kadın için Eskişehir, Ankara, İstanbul, Bursa ve İzmir'de adaletin sesi oldu. Öldürülen her 4 kadından 1'inin 20 yaşın altında olmasına dikkat çekildi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Bakan İslam’ın çocuk yaşta evlilikleri “masumane” bulduğu ayda genç kadın ölümlerinin arttığına dikkat çekti. Öldürülen 27 kadının 7’sinin genç olduğunu belirtti.

Kadınlar Bakanı masumane bulmuyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın kadınların ölümlerine sessiz kalışına tepki gösterilerek, AKP’nin ve bakanlığın kadın düşmanı politikaları teşhir edildi.

Kadınları korumak devletin boynunun borcudur

Hem Ankara hem de İstanbul’daki eylemlere katılan Platform Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, Ayşenur İslam’ın ve hükümetin, boşanan kadınlar ya da kızlı-erkekli öğrenci evleriyle uğraşmak yerine kız çocuklarının okumalarını görev edinmeleri gerektiği vurgusunu yaptı. Genç yaşta öldürülen kadınların sayısındaki artışa dikkat çekti.  

Tıpkı Gezi’de olduğu gibi

Kav, Gezi Direnişini hatırlatarak: “Bütün bunlar böyle gidemez. Buna bu toplum izin vermiyor. Dünya Kadınlar Günü’nde de tüm kuşaklardan kadınlarla ve ne yazık ki genç kuşaktan kadınlar artık daha fazla etkilenmeye başladı bu şiddetten, genç kuşakların çoğunluğu ile birlikte alanlarda olmaya devam edeceğiz” dedi.

Aileler de eylemde

İstanbul’daki ve İzmir’deki eylemlerde öldürülen kadınların aileleri de meydanlardaydı. Öldürülen Muhterem Göçmen’in ablası Çiğdem Evcil, konuşmasında, kadınların koruma altındayken bile öldürüldüğünü açığa çıkardı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’a tepki gösteren Evcil, “Bu kadar kadının öldürülmesi de mi masumane?” diye sordu.

Taraftar Platformu yalnız bırakmadı

Ankara’da ise Gezi eylemlerinde sıkça görmeye alıştığımız taraftarlardan Ankara Gücü Sokak Grubu Platformla birlikteydi. Taraftarlar annelerini, kadın arkadaşlarını da eyleme davet ederek, Gezi ile birlikte statlardan sokaklara taşınan halkın sesini bu kez de kadın cinayetleri ile meydanlara taşıdı. 

8 Mart’a İstanbul’a

Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın da bir önceki Bakan Fatma Şahin gibi nikâh nikâh gezerek kadınların öldürülmelerine sessiz kaldığının vurgulandığı eylemlerde, kadınların öldürülmediği bir dünya kurana dek meydanlarda olunacağını ilan edildi. Platform öldürülen kadınların hesabını sormak için tüm kadınları 8 Mart’ta İstanbul’a çağırıyor.