Liseliler 8 Mart'ta meydanlara çağırıyor
17.2.2014
Liseli genç kadınlar açtıkları masalarla tüm genç kadınları 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde meydanlara çağırdı. Liseli kadınlar 21 Şubat Cuma günü de 8 Mart hazırlıklarını planlamak üzere bir araya gelecek.
Türkiye’de kadın cinayetleri devam ederken kadın cinayetlerinin yaş ortalaması ise giderek düşüyor. Bunun en somut halini ise 2014 Ocak ayında öldürülen 27 kadından 7’sinin 20 ve altında olmasıyla gördük. AKP’nin kadın düşmanı politikaları her kuşaktan kadını etkilerken yaşam hakkımızı da ellerimizden alıyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak tüm bu politikalara karşı mücadelemizle kadın kardeşlerimizi yaşamda tutuyoruz.
 
13 yaşında iki çocuk annesi olan ve daha 14 yaşında hayatını kaybeden Kader kardeşimizin ardından açıklamada bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Kader’e sahip çıkmak yerine erken yaşta evliliklerle ilgili "masumane" sözünü kullanmıştı.
 
4+4+4 eğitim sistemiyle kadın düşmanı politikalarını ilkokuldan liseye kadar taşıyan AKP hükümeti, liselerde kızlı-erkekli kantin uygulamalarına bile başladı. 4+4+4 ile kız çocuklarının okuma oranı giderek düşerken evlilik yaşı da lise çağına düşürüldü. MEB Nabi Avcı ise rant yarışı içinde dershaneleri ana gündemi yaparken daha okula gidemeyen kız çocuklarıyla ilgili tek bir açıklama yapmıyor.
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan liseli kadınlar olarak, kadın düşmanı politikalarını her kuşaktan kadına uygulayan AKP’ye karşı mücadelemizi güçlendirmek ve 8 Mart’a hazırlanmak için tüm liseli kadınları yapacağımız toplantıya çağırıyoruz.
 
 
Tarih: 21 Şubat Cuma 2014
Saat: 16.30
Yer: Zeytinlik mah. Cumhuriyetçi sok. No: 22/3 Bakırköy - İSTANBUL
 

 


  • YAZAR
  • Editor