Platform Yasemin Yüksel'in ailesinin yanında
19.2.2014
İzmir'de 13 Ağustos 2013 tarihinde, boşanmak istediği kocası tarafından öldürülen Yasemin Yüksel'in ailesi adalet istiyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile buluşan Yasemin Yüksel'in ailesi, başka cinayetler olmasın diye mücadele edeceklerini açıkladı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, İzmir’de Yasemin Yüksel’in ailesi ile buluştu. 13 Ağustos 2013 tarihinde, boşanmak istediği ve ayrı yaşadığı kocası Şehmuz Yüksel tarafından, 3 aylık hamileyken bıçaklanarak katledilen Yasemin Yüksel’in ailesi, 3 Mart 2014 günü ilk duruşması görülecek olan davada Yasemin için adalet aramaya hazırlanıyor. Yasemin’in annesi Cemile Güven, babası Musa Güven, ablası Meryem ve ağabeyi Hasan ile görüşen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, ailenin adalet arayışında yanlarında olacaklarını ifade etti. Yasemin Yüksel’in ailesi, başka kadınların öldürülmemesi için, katil en ağır cezayı alana dek mücadele edeceklerini vurguladı.

Yasemin Yüksel boşanmak istediği kocası Şehmuz Yüksel tarafından şiddete uğramasının ardından, hastaneden rapor alınarak dava açılmıştı. Şikayetini geri çekmesi ve kendisiyle barışması için tehditlerini sürdüren Şehmuz Yüksel, 13 Ağustos 2013 günü Yasemin Yüksel’i “boşanma işlemlerini başlatacağız” yalanıyla arabaya bindirerek Karaburun’a götürdü. Karaburun’da ormanlık arazide cesedi bulunan Yasemin Yüksel, öldürüldüğünde 3 aylık hamileydi. Yasemin Yüksel’in ilk duruşması 3 Mart Pazartesi günü 10:00’da İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun da takip edeceği davanın ilk duruşmasının ardından saat 12:00’da Bayraklı Adliyesi C Blok önünde eylem yapılacak. 8 Mart öncesi İzmir'de tüm kadınları Yasemin Yüksel için adalet arayışına davet eden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, davadan alacakları güçle 8 Mart'ta İstanbul'da olacaklarını belirtiyor.