Genç kadınlar 8 Mart için toplandı
21.2.2014
8 Mart'a giden süreçte Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun üniversiteli kadınları ilk toplantılarını gerçekleştirdi. İTÜ Ayazağa Kampüsü'nde toplanan kadınlar, üniversitelerde yapacaklarını ve 8 Mart hazırlıklarını konuştular.

Birçok üniversiteden bir araya gelen genç kadınlar, 8 Mart hazırlıklarını başlattı. Bir dahaki hafta İstanbul Üniversitesi’nde yapacakları toplantıyı ve 8 Mart’ı konuşan genç kadınlar, kadın mücadelesini üniversitelerine nasıl taşıyacaklarını tartıştılar.

Gezi’den sonraki ilk 8 Mart

 

Toplantıda, kadın mücadelesinin üniversitelere taşınmasına özellikle vurgu yapıldı. Bu 8 Mart’a ise Gezi direnişinden sonra gerçekleştirilecek ilk 8 Mart olması sebebiyle özel bir önem bir atfedildi. Genç kadınlar herkesin politize olduğu, hükümetin de her açıdan köşeye sıkıştığı bu süreçte 8 Mart’ta güçlü bir kadın sesi yükseltmenin önemli olduğunu vurguladı.

Toplantıda, stant çalışmalarını güçlendirecek öneriler yapılırken, 8 Mart’a çağrı yapan bir video ve platformun toplantılarını duyuracak pankartlar yapılması kararlaştırıldı. Genç kadınlar, İstanbul Üniversitesi’nde yapacakları ikinci toplantılarında 8 Mart hazırlıklarının somutlaştırılması için karar alarak toplantıyı noktaladılar.