Birgün: Aileler Uşak'ta Hükümete seslendi
28.2.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun Uşak'ta, öldürülen kadınların aileleriyle gerçekleştirdiği eylem Birgün gazetesinde. Haberi sizlerle paylaşıyoruz.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri son iki yılda Uşak’ta öldürülen kadınların yakınları ile bir araya gelerek eylem yaptı. Cumhuriyet Meydanı, Atatürk anıtı önünde gerçekleştirilen eyleme CHP, ÖDP ve öldürülen Hatice Palta, Hatice Karaca, Ayşe Bulut, Nermin Şen, Sevim Gündoğdu’nun yakınları katıldı.

Katillerin öldürdükleri kadınlara çamur atarak, iyi hal indiriminden faydalanmak için yalan söylediklerine dikkat çeken, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav: “ceza kanunu yetersiz. Kadın cinayetleri ağırlaştırıcı sebep sayılsın ve indirim kaldırılsın. Türkiye’de her 40 saatte bir kadın öldürülüyor. Öldürülen kadınların yaşları 20 yaş altına kadar düştü. Bunlar acı gereçler maalesef ki. TBMM’ye sunduğumuz ceza kanuna ek madde bir an önce gündeme getirilmelidir. Kadınların oyları ile meclise gidenlerin görevini yerine getirmesi gerekiyor. HSYK’da çok sayıda değişiklik yapanlar, kadın cinayetleri için bir yasada değişiklik yapamıyor mu? Diye konuştu.

Devlet sesiz kalıyor

Türkiye’de kadınların haklarını ararken, yâda ekmek parası için çalışırken öldürüldüğünü belirten Kav: “kadınlar çocuğunu emzirirken bile canlarından oluyor. Cinayetlere sesiz kalan ve izleyen bir devletle karşı karşıyayız” dedi.

Kav: “Rabia’ya ağladığı gibi buradaki başörtülü kardeşlerimize ağlayan bir başbakan olmadığı için kadın cinayetleri devam ediyor. Rabia’ya nasıl ağladıysan, Kabataş’ta nasıl 80 kamerayı izleyip, orada bulunanların nasıl ifadesini aldırdıysan, kadın cinayetlerinde de bu kadar duygulan ve hiddetlen. Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a 4 yıldır, “kadın cinayetlerini kınayın” diyoruz ama ses yok” diye konuştu. Öldürülenlerin yakınları ise katillere verilen cezaların yetersiz olduğunu belirterek daha ağır cezalar istedi. 


  • YAZAR
  • Editor