Uludağ Üniversiteli genç kadınlardan çağrı
1.3.2014
Kadın cinayetlerinin giderek arttığı bu dönemde üniversiteli genç kadınlar olarak, Sema Karakoca'nın ölüm yıldönümünde, 'Semalar öldürülmesin' diyerek rektörlüğe yürüyoruz. AKP'nin kadın düşmanı politikaları devam ettikçe bu süreçte en ağır cezayı katiller değil, kadınlar ödüyor. Genç yaşta evliliklerin önü açılıyor. Hepimiz biliyoruz ki Kader kardeşimizin ölümünün ardından, ocak ayındaki verilere göre öldürülen kadınların ¼'ünü genç kadınlar oluşturuyor. Öldürüldüğümüz, tacize, tecavüze uğradığımız bu dünyada haklı sesimizi duyurmak için tüm gençliği bizimle beraber tek ses olmaya çağırıyoruz.
Uludağ Üniversitesi'nde felsefe bölümünde okuyan Sema Karakoca 1 Mart 2011'de vahşice katledildi. Cesedi bacakları kesilmiş, göğsü yarılmış, rahmi alınmış bir şekilde bulundu. Cinayete takipsizlik kararı verilmesiyle birlikte katillerin rahatça aramızda dolaşmasına izin verildi. Rektör Kamil Dilek ise Sema için sadece başsağlığı diledi.
 
Semalar öldürülmesin diye geliyoruz
Sema Karakoca'nın ölümünün ardından 3 yıl geçse de üstü örtülmeye çalışılsa da bizler yeni nesiller olarak semalar öldürülmesin diye geliyoruz. Bizler Sema gibi geleceğimiz için ülkenin dört bir yanından bu okula geliyoruz. Güvenliğimizin sağlanmadığı bu okulda öğrenim görüyoruz.  İşte bu yüzden Sema'nın geleceğini çalanlardan hesap soruyoruz. Ey Rektör Kamil Dilek sen Uludağ Üniversitesi'nde kadınları korumaya yönelik önlem almak için daha kaç Sema'nın ölmesini bekliyorsun? Sen Sema kardeşimizin ölümünün ardından sadece başsağlığı dileyip kurtulacağını zannetme, bizler semalar öldürülmesin diye bin sema olup geliyoruz.
 
Rektör Kamil Dilek kadınları korumak için hemen harekete geçmelidir!
Semalar öldürülmesin diye; erken evlilik için değil, okula gidebilmek için burs verilmelidir.
Semalar öldürülmesin diye; okul çevresine ışıklandırma sağlanmalıdır.
Semalar öldürülmesin diye; kız-erkek ayrımı değil, kadına pozitif ayrımcılık sağlamalıdır.
Semalar öldürülmesin diye; kadın mücadelesini anlatan dersler eklenmelidir.
Semalar öldürülmesin diye mücadele yürütenleri değil, tacizcileri engelleyen güvenlik sağlanmalıdır.
Semalar öldürülmesin diye öğrenciler için sosyo-kültürel kampüs alanı sağlanmalıdır.
Semaları öldüren katiller derhal yargılanmalıdır!

Tarafını seç
Bizler öldürülen kadın kardeşimiz ardından sadece başsağlığı dileyen bir rektör istemiyoruz. Bizler meydanlarda, sokaklarda, adliye önlerinde öldürülen kadın kardeşlerimize sahip çıktığımız gibi üniversitelerde de kadın kardeşlerimize sahip çıkıyoruz ve biz Sema'yı unutmayan genç kadınlar olarak Rektör Kamil Dilek'e sesleniyoruz: Semanın ölüm yıldönümünde,  AKP'nin kadın düşmanı politikalarını mı takip edeceksin, kadınları korumaya yönelik harekete mi geçeceksin?  Ey Kamil Dilek, "tarafını seç" demek için geliyoruz.
 
Tarih: 3 Mart Pazartesi
Saat: 12.00
Yer: Uludağ Üniversitesi Mediko önü (yemekhane önü)