Yasemin Yüksel için adalet arayışı başladı
3.3.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, İzmir'de 13 Ağustos günü eşi tarafından öldürülen 3 aylık hamile Yasemin Yüksel'in 3 Mart günü Bayraklı Adliyesi'nde görülen ilk duruşmasını takip etti. Platform, davadan sonra Adliye önünde, ailelerle birlikte bir eylem gerçekleştirdi.

Yasemin Yüksel, ayrı yaşadığı kocası Şehmuz Yüksel tarafından bıçaklanarak ve işkence edilerek öldürüldü. Yasemin Yüksel daha önce, kocası tarafından şiddete uğramasının ardından, hastaneden rapor alarak dava açmıştı. Şikayetini geri çekmesi ve kendisiyle barışması için tehditlerini sürdüren Şehmuz Yüksel, 13 Ağustos 2013 günü Yasemin Yüksel’i “boşanma işlemlerini başlatacağız” yalanıyla arabaya bindirerek Karaburun’a götürdü. Karaburun’da ormanlık arazide cesedi bulunan Yasemin Yüksel, öldürüldüğünde 3 aylık hamileydi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, İzmir Bayraklı Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davayı, kızlarını kaybeden ailelerle birlikte takip etti. Platformun davaya müdahillik talebi heyet tarafından reddedildi. Aynı heyet, daha önce Platform’un başka bir davadaki müdahillik talebini kabul etmişti. O günden bugüne değişen bir kanun olmadığı göz önüne alınırsa heyetin bu sefer niye böyle bir karar aldığı anlaşılmadı.

Davada susma hakkını kullanan Şehmuz Yüksel, bu duruşma da savunma yapmadı. Her kadın katilinin ceza indirimi almak için başvurduğu yollardan biri olan akıl sağlığı raporu için, Şehmuz Yüksel’in avukatı talepte bulundu. Mahkeme, avukatın talebini kabul ederek Şehmuz Yüksel’in akli dengesi için rapor istedi. Mahkeme heyeti, duruşmayı 28 Nisan gününe erteledi.

Dava sonrası Adliye önünde eylem yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Yasemin Yüksel’in yalnız olmadığını, katilin en ağır ceza alana kadar davanın takipçisi olacaklarını söyledi. Platform’un eyleminde, kızların kaybeden aileler de vardı. Eylemde konuşan Yasemin Yüksel’in annesi, katilin ağır ceza alması gerektiğini ve sonuna kadar davanın takipçisi olacaklarını söyledi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İzmir temsilcisi Sanem Deniz Kural, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’in göreve geldikten bu yana sadece çocuk gelinler için konuştuğunu, onda da çocuk yaşta evlilikleri “masumane” bulduğunu belirtmişti diyerek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı Yasemin Yüksel gibi koruma altında olan kadınların korunması için etkin göreve davet etti. Kural, aynı heyetin daha önce Platform’un suçtan zarar gördüğü kanaatine varıp müdahillik talebini kabul ettiğini, bu dava da ise suçtan zarar görmediğine hükmettiğini söyleyerek, “Buradaki çelişkiyi anlamış değiliz, itiraz edeceğiz” dedi.

Basın açıklamasını Platform üyesi Emine Sözüdoğru yaptı. Sözüdoğru, kadınların yalnız olduklarını düşünenlerin çok yanıldıklarını belirterek, “Geçtiğimiz haftalarda kadınların sokak ortasında katledilmelerine engel olmak için saksılar fırlatanlar, bıçakların üstüne yürüyenler kadın cinayetlerini de durduracak. Kadınları hayatta tutmak için bedenlerini siper edenler, bıçaklı, silahlı tehditlere rağmen kadın kardeşlerimizin yaşam hakkına sahip çıkanlar, 9 Mart’ta Kadıköy’de olacak” dedi. Sözüdoğru, kadınları birlikte mücadeleye çağırarak basın açıklamasını sonlandırdı.