AKP'yi susturacak kadınlar Yarın'a konuştu
3.3.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu kurulduğu günden bu yana yürüttüğü mücadeleyi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde İstanbul Kadıköy meydanına taşımaya hazırlanıyor. 9 Mart günü gerçekleşecek miting için Türkiye'nin dört bir yanından kadınlar, öldürülen kadınların aileleri İstanbul'da buluşacak. "AKP'yi susturacağız, Kadın cinayetlerini durduracağız" diyen Platform bu sözünü meydanlara taşıyacak. AKP'yi susturacak kadınlar Yarın'ın sorularını yanıtladı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Türkiye’nin dört bir yanından gelen kadınlarla İstanbul Kadıköy’e akacak. İl il, amfi amfi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde meydanlarda olmaya çağıran Platform üyeleri bu yılın kadın cinayetlerini durdurmak için diğer yıllardan farklarını ve kadınların neden meydanlarda olması gerektiğini anlattı.  

Sorumuz net: "Kadınlar neden 9 Mart Mitingi'ne katılmalı?" İşte cevaplar:

 

8 Mart tarihsel bir gün olacak

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, Türkiye tarihinde görülmemiş bir dönem yaşadığımızın altını çizerek söze başlıyor:

“Bu sene 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, gerçekten tarihsel olacak” diyor. Kav ekliyor: “Çünkü Gezi direnişi ile ihtiyacımız olan yeni bir sese ve militanlığa kavuştuk. AKP’nin her saldırısına mücadele ile yanıt verdiğimiz ve gerçekten gençleştiğimiz bir yılı geride bıraktık. Şimdi bu özgüven ile bu sesi, en büyük, birleşik kuvvet ile 9 Mart’ta Kadıköy alanına taşıyacağız.”

 

Haklılığımız ortaya çıktı

Kav, yolsuzluk ve rüşvet operasyonları ile ortaya çıkan gerçeklere de değinerek şöyle devam ediyor:

“Bütün sözlerimizin, mücadelemizin ne kadar haklı olduğu apaçık ortaya çıktı; kadınlar öldürülürken cinayetlere seyirci kalanlar, hırsızlık yapmakla, para saymakla meşgulmüş. O ayakkabı kutularında, halkımızın alın teri, kadınların hayatları var.  Bu yüzden kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik her tür saldırının durması, bugün AKP’yi durdurmaktan geçiyor. Bu sene hesap sormak yetmez, AKP’yi susturmak hedefiyle orada olacağız. AKP’nin aklanmasına asla izin vermeyecek olan bu toplumun sesi olmak için oradayız.”

 

Ailelerle ele ele vererek kadınlar için adalet istiyorlar

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu kurulduğu günden bu yana, öldürülen kadınların ailelerine verdiği “adalet” sözünü,  adliye adliye yürüttüğü mücadele ile tüm Türkiye’ye gösterdi.  8 Mart’a aileler de tüm kadınları çağırıyor.

Öldürülen Muhterem Göçmen’in kız kardeşi Çiğdem Evcil bu konuyu şu cümleler özetliyor:

“Son dönemde hükümetin kadınlar üzerine yaptığı açıklamalardan dolayı, kadınlar Kadıköy’de olmalı. Ben neden Kadıköy’deyim? Ben kız kardeşimi kaybettim. Tabi ki oradaki diğer ölen kadınlar da benim kardeşim. Onlar için, kardeşim için ve bizden sonrakiler için 8 Martta Kadıköy’de olacağım.”

 

Caydırıcı cezalar verilmeli

Uşak’ta kocası tarafından öldürülen Hatice Karaca’nın kız kardeşi Aysel Uçar ise kadın katillerinin hak ettikleri cezayı almaları gerektiğini haykırmak için Kadıköy’de olacağını söylüyor. Uçar:

“Biz ablamın gözünün içine bakarken onların yanında zerre kadar değeri olmadı çünkü kadındı güçsüzdü. Erkekler sadece eşlerini öldürüyorlar ve aldıkları ceza iyi halden tahrikten müebbete düşüyorsa; eşleriyle beraber anneleri, babaları kardeşleri de ölüyor.  Benim yetkililerden tek istediğim en ağır cezayı vermeleri. Cezalar caydırıcı olmadığı için cazip ve basit geliyor. Bu yüzden ben de 9 Mart'ta Kadıköy'deyim.” diyor.

 

Kadın cinayetleri AKP dönemimde arttı

Platform üyesi Oyuncu Nur Sürer ise, AKP hükümetinin kadın politikalarını anlatıyor. Sürer:

“AKP döneminde kadın cinayetlerinin gerçekten sayısının arttığını düşünüyoruz” diyor. Sürer tam da bu noktada tüm kadınları şu sözlerle Platform kortejine davet ediyor: “Bu anlamda hem kadın cinayetlerin haykırmak için sokağa çıkmak lazım. Gezi’den bu yana, AKP’nin kendilerinden olmayan muhalif kimselere uyguladığı şiddete karşı alanlarda olmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum.”

 

Gezi’den 8 Mart’a, liselerden meydanlara

Platformun mücadelesi her yaştan kadınları sarmış durumda. Ancak bu yıl Gezi’den de gelen gelenek ile her köşe başında genç kadınlar tarafından işlenmiş duvarlara rastlamadan ilerleyemiyorsunuz. Liseli Aybiçe Demirkol, her köşeyi neden bezediklerini şöyle anlatıyor:

“Bu ülkede çocuk yaşta gelin olup öldürülen kardeşlerimiz varken herkesten çok liseli kadınların sahip çıkması gereken bir dava bu” Aybiçe ekliyor:

“Çocuk evliliklerinin masumane olduğu üzerine yapılan açıklamalar, evlendirilme çağının liselere kadar düşürülmesi, 4+4+4 gibi uygulamaların hepsi AKP hükümetinin biz kadınları nesne olarak kullandığı kirli oyunlar. Cinayetleri sonlandırmak için, Kader için, rahat bir nefes almak için, AKP’yi susturmak için 9 Mart'ta liselerden meydana yürüyoruz.”

 

Gurur duyuyorlar

Uludağ Üniversitesi'nden Ebru Kaya, Kadıköy’de olmanın kendine gurur verdiğini söyleyerek ekliyor:

“9 Martta Kadıköy’de bulunmak, ailelerle birlikte yürümek, hiçbir kadın kardeşimizin yalnız olmadığı bu mücadelenin ancak kadın birliği ile sürdürebileceğinin bir göstergesi olmak nedeniyle önemli ve anlamlıdır”

Anadolu Üniversitesi’nden Aslıhan Tepehan ise şöyle söylüyor:

“9 Martta Kadıköy'e gidiyorum çünkü henüz 13 yaşında 27 kişi tarafından tecavüze uğradığımda hâkim amca kendi isteğimle yaptığımı söyleyip tecavüzcüleri serbest bırakmış olabilirdi.”

 

Mücadele sınırları aştı, Kanada’ya ulaştı

Münire Armstrong, Kanada’da yaşayanlar olarak, Uluslararası bir imza kampanyası ve panel düzenlediklerini anlatıyor.  Armstrong:

“İmza kampanyamız, hedefimiz olan 25.000 e ulaştı. Panel, Kanada’da yaşayan çok değerli Türk/Kürt akademisyenlerin katılımı ile 9 Mart günü gerçekleşecek. Ayrıca, 8 Mart'ta Toronto’daki kadın kuruluşlarının katıldığı miting, yürüyüş ve fuara platform adına katılıp bu önemli probleme bir kez daha dikkat çekeceğiz”diyor.

 

Türkiye’nin dört bir yanından Kadıköy’e

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun illerden kaldıracağı otobüs hareket saatlerini Platform sitesinden takip edebilirsiniz. Platform tüm kadınları meydanlara AKP’yi susturmaya, mücadelelerini birleştirmeye çağırıyor. Hatırlatalım: Buluşma 9 Mart Pazar günü 12:00'da Numune Hastanesi önünde.

 


  • YAZAR
  • Editor