Solmaz Başbakan'a seslendi: Kanunu uygula
4.3.2014
Kütahya'da 16 yıllık evliliği boyunca eşinden şiddet gören Solmaz Y. meyve suyunu geç getirdiği gerekçesi ile eşi tarafından kaynar su ile yakıldı. Solmaz hastane odasından Başbakan'a seslendi. Caydırıcı cezalar ve koruma kanunun etkin uygulanmamasının kendisi gibi birçok kadının yakılması anlamına geleceğini vurguladı.

Kütahya’da, eşi tarafından üzerine kaynar su dökülen Solmaz Y. hastanede tedavi altına alındı. Sultanbağı mahallesinde eşinin istediği meyve suyunu geç getirdiği gerekçesiyle üzerine kaynar su dökülerek yaralanan ve yine eşi tarafından acil servise bırakılıp gidilen üç çocuk annesi Solmaz Y’nin ağır yanıkları olduğu öğrenildi.

16 yıldır eşimden şiddet görüyorum

Olay gününü anlatan Solmaz Yaşar evli olduğu 16 yıldır eşinden sürekli şiddet gördüğünü belirterek şöyle konuştu. “Ben 16 yıllık evliyim ve 16 yıldır eşimden şiddet görüyorum. En son iki ay önce yine şiddete maruz kaldım ve iki aydır da eşimle konuşmuyorduk. Olayları onun akrabaları da biliyordu ama kimseyi dinlemiyordu. İki ay konuşmadık ve kendi geldi yeniden konuşmaya başladı ve barıştık bana söz vermişti bir daha kavga etmeyeceğiz dedi. Ama son olarak hiç suçum günahım yok iken üzerime kaynar suyu dökerek beni bu hale getirdi.”

Portakal suyunu hemen yapmadım diye

Solmaz maruz kaldığı şiddeti şu cümlelerle anlattı: “Akşam sekiz gibi eşim eve geldi yemeğimizi yedik hiçbir problem yoktu o ana kadar sonra dışarı çıktı yeniden eve geldi. Ben çocukların odasına oturdum eşim diğer odadan seslenerek portakal suyu yapmamı istedi. Bende abdest aldıktan sonra yapıp getireyim dedim. Ben daha yerimden kalkmadan o yerinden fırladı. Sobanın üzerindeki kaynar su dolu demliği aldığı gibi benim üstüme fırlattı. Bütün kaynar su belimden aşağı döküldü. Vücudum yanınca o acıyla banyoya giderek üzerime soğuk su dökmek istedim. Banyoya doğru yöneldiğim sırada eline geçirdiği cam sürahiyi de bana fırlattı. Onunda acısıyla yerimde kala kaldım. Saçımdan tutup evin içinde sürükleyerek tekme tokat beni dövdü. Sonra 15 yaşındaki kızım gelerek bağırmaya başladı baba sen ne yaptın diye. Onu da fırlatıp bir köşeye attı. Kızıma bağırarak ambulans çağırması konusunda yardım istedim. Kızımın ambulansı aramasına izin vermedi. Ben acıdan bağırıp çağırmaya başlayınca korkup beni kendi arabasıyla acil servise bırakıp çekti gitti.”

Araya büyükler girdi

Solmaz mahkemeye de başvurduğunu şöyle anlattı: “Daha önceden iki defa mahkemelik olduk şiddet uyguladığı için araya büyükler girerek bizi barıştırdı. İyi olacağını bir daha şiddet uygulamayacağını söyleyerek söz verince yeniden barıştık ve davadan vazgeçtim. Ona rağmen üç gün sonra yeniden şiddete başvurdu.”

Kanunları uygulayın

Yaşadıklarından yola çıkan Solmaz, kadına yönelik şiddete dair çözüm önerilerini de sıraladı. Tam da bu noktada Başbakan’a seslendi: “Devlet büyüklerine Başbakanıma sesleniyorum. Bu kanunlar bu şekilde kabul edilirse benim gibi birçok kadının başına bunlar gelir. Bu kez kesin kararlıyım davamda vazgeçmeyeceğim. Ben bunca yıl 3 tane çocuğum için sabrettim ama bundan sonra susmayacağım. 3 çocuğumun hakkını verecek, neyimiz var neyimiz yoksa paylaştıracak o yoluna ben çocuklarımla kendi yoluma gideceğim. Yıllardır şiddet şiddet artık bıktım. Aileme de yıllarca başıma gelenleri arada kötülük olmasın diye söylemedim.”

Solmaz adalet istiyor

Maruz kaldığı şiddettin sorumlusunun hesap vermesi gerektiğini ifade eden Solmaz Y.: “Ben yaşadıklarımdan artık bıktım. Görmek istemiyorum kendisini benim şuan çektiğim acıyı kimse bilemez ben eşimi önce Allah’a sonra Türk adaletine havale ediyorum. Bana yaptığı bu şiddet karşılıksız kamlasın oda cezasını çeksin istiyorum.” Dedi.