Uludağ'da TÖK'ün düzenlediği panelde 9 Mart'a çağrı
6.3.2014
Bursa Uludağ Üniversitesi'nde Tıp Öğrenci Kolu (TÖK), "Kadına Yönelik Şiddet ve Kadın Cinayetleri" paneli düzenledi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Bursa Temsilcisi ve aynı zamanda TIP öğrencisi Elif Karan'ın da panelist olarak katıldığı toplantıda 9 Mart'ta Kadıköy'de yapılacak olan mitinge çağrı yapıldı.

Uludağ Üniversitesi Mete Cengiz Kültür Salonu'nda saat 12.30'da TÖK'ün düzenlediği panelde bir araya gelen öğrenciler Türkiye'deki kadın hareketlerinden, son 10 yılda değişen kadın mücadelelerinden, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun son 4 senede mücadeleye dair kazanımlarından bahsedildi.

Katılımcılarında sorularıyla zenginleşen panelde platformun hazırladığı videolar da izletildi. Videolar ‘da 4 sene boyunca mücadelenin, öldürülen kadınların aileleriyle de birlikte hangi aşamaya geldiği, kazanımları anlatılarak 9 Mart'ta Kadıköy'e çağrı yapıldı.

Panelist olarak katılan platform Bursa Temsilcisi Elif Karan ise, 2008'den bu yana ekonomik kriz ve erkek egemen sistemden kaynaklı kadın cinayetlerinin yüzde bin dört yüz oranda arttığı dönemde, kadınların kendi gelecekleri hakkında söz sahibi olmak ve modernleşen dünyaya ayak uydurmak isteklerinden dolayı bu rakamlara ulaşıldığını ifade etti.

Ancak platformun, öldürülen kadınların aileleriyle birlikte yürüttüğü mücadele sonucu, hem adliye önlerinde adalet arayışları hem de geçen sene Meclis'ten zorla da olsa geçirtmeyi başardıkları kadınlara koruma yasasıyla birlikte günde 5 kadın öldürülürken, bu oranın 40 saatte bir oranına düştüğünü vurguladı.

Değişen ve büyüyen kadın mücadelesinin özellikle de Gezi'den bu yana en önde barikatlara yüklenen, direnen kadınlarla da pekiştiği söylendi.

Kadınları koruması gereken devletin başındaki AKP Hükümeti'nin ise, kadınlardan çok katilleri koruduğunu, kadınlara yönelik hiçbir politika üretmeyerek kadın cinayetlerine göz yumduğunu belirten Elif Karan ise: "Ne değişti son 10 yılda, özellikle de son 4 yılda kadınlar bu kadar öldürülürken, bizi yönetenler, devletin başındaki erk, kendi televizyon kanalında 'hamileler sokakta gezinmesin', her kürsüye çıktığında '3 çocuk doğurun', kadınlar iş sahibi olmak isterken 'Esnek çalışma paketi üzerine çalışıyorum ben, evden de çalışabilirsiniz, ne gerek var, siz doğurun' diyerek her gittiği yerde bunları konuşmasını yapmaya başladı. O erk basını suçladı. Oysaki yine somut gerçeklik basında bu kadar çok yer alması toplumda farkındalık yarattı. Düzce'de Samsun'da geçtiğimiz haftalarda eşlerini öldürmek isteyen potansiyel katillerin halk tarafından saksılarla etkisiz hale getirilmesini sağladı. Kadın cinayetlerine dair devletin ve kolluğun yapması gereken şeyleri halk yapmaya başladı. Son 10 yılın temel değişimi Hükümet'e rağmen, kolluğa rağmen, ölümüne hayatta kalmaya çabalayan, pes etmeyen, bir kadınlar toplamı, köyünde kentinde bir feministler toplamı 'belki feminizmin ne olduğunu bilmeden'  mücadele yürüten bir kadınlar toplamını görüyoruz” diye konuştu.


  • YAZAR
  • Editor