Ayşe Selen Ayla ölümünün 2. yıldönümünde anıldı
9.2.2013
İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencisi Ayşe Selen Ayla'nın 2. ölüm yıldönümünde okul arkadaşları anma düzenledi. Yürüyüşe Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri de katıldı.

26.04.2012 I İzmir'de Nisan 2010'da Hamdi Ayri tarafından birer gün arayla işlenen 3 kadın cinayetinde Esra Yaşar, Ayşe Selen Ayla ve Azra öldürülmüştü. Her yıl olduğu gibi bu yıl da unutulmayan Ayşe Selen Ayla için İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencisi arkadaşları ders çıkışında toplanarak ellerinde karanfillerle okullarından olay yeri olan Tayfun Sokak'a kadar yürüdü. Yapılan yürüyüşe Esra, Ayşe Selen ve Azra'nın davasını takip eden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri de katıldı. Ayşe Selen'in öldürüldüğü yere fotoğraflarını ve karanfiller bırakan öğrenciler adına Ayşe Selen'in arkadaşı Cansu Karakız bir konuşma yaptı.


Adalet yerini bulmalı
Cansu Karakız konuşmasında, arkadaşlarını unutmadıklarını söyleyerek, öldürülen 3 kişinin tek "suç"larının kadın olmaları olduğunun altını çizdi. Karakız, adaletin yerini bulması ve kadın cinayetlerinin artık son bulması için 2 yıldır süren davanın artık sonuçlandırılmasını istedi.


"Sonuna kadar mücadele edeceğiz"
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcisi Sanem Deniz Kural ise, davanın takipçisi olduklarını vurguladı. 3 cinayetin de aydınlatılması için mahkemenin sorumlu olduğunu hatırlatan Kural, davayı takip etmeye başlamalarının ardından katil Hamdi Ayri için Adli Tıp Kurumu'ndan "akli dengesi yerindedir" şeklinde rapor gelmesinin bir kazanım olduğunu söyledi. Münevver Karabulut, Ayşe Paşalı ve Öznur Uluişden'in katillerine ağır ceza verilmesinin mücadeleleri sonucu gerçekleştiğini belirten Kural, Ayşe Selen Ayla, Esra Yaşar ve Azra cinayetinde de katile ağır ceza verilene ve cinayetler tüm açıklığı ile aydınlatılana kadar öldürülen kadınların aileleri ile birlikte mücadele edeceklerini ifade etti.