Antalya'da Platform anlatıldı
10.3.2014
Antalya'da düzenlenen 8 Mart paneline Şöhret Baltaş ve Kadın Cinayetlerine Durduracağız Platformu adına Gülden Önal konuşmacı olarak katıldı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Antalya’da düzenlenen panelin konuğu olarak kadın cinayetlerini durdurma mücadelesini anlattı. Platform adına konuşan Gülden Önal platformun kuruluşundan, öldürülen kadınların aileleri birlikte nasıl bir mücadele yürütüldüğünden, müdahil olunan davalardan başladı. Önal, kadınlara adalet için TCK’da değişiklik önerisinde bulunduklarından bahsetti.

Kadın cinayetleri gerçekleri anlattı

Önal; Türkiye haritası üzerinden kadın cinayetleri gerçeklerini, nedenlerini ve illere göre dağılımlarını anlattı. 6284 sayılı koruma yasasının önemine dikkat çeken Önal buna rağmen koruma yasasının etkin uygulanmaması nedeni ile koruma yassında öldürülen kadınların olduğunu belirtti.

Asla yalnız yürümeyeceksin

Önal, mücadeleleri ile dava süreçlerinde belirleyen olduklarının altını çizerek, ailelerin dayanışmasının ve Platform ile birlikte mücadelelerini birleştirmelerinin önemine değindi.

AKP kadın cinayetlerini teşvik ediyor

Önal ayrıca AKP’nin kadın düşmanı politikalarının kadın cinayetlerine zemin yarattığının altını çizdi. Başbakan’ın bir kere bile kadın cinayetlerine değinmediğini belirten Önal, her konuşması ve uygulaması ile kadın cinayetlerini teşvik ettiğini belirtti.

Şöhret Baltaş ise şiddet ile ilgili konuşarak, esnek çalışma modeli ile ne kastedildiğinden bahsetti. Başka ülkelerdeki bu modellerin nasıl olduğundan bahsetti. İngiltere ve Margaret Thatcher örneğini veren Baltaş, diktatörlükten bahsetti.   


  • YAZAR
  • Editor