Zerrin Canol'un katili rapor istedi
10.3.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, bugün Zerrin Canol davasının ikinci duruşması için İzmir Karşıyaka Adliyesi'ndeydi.

1 Eylül 2013 tarihinde üst komşusu Orçun Demir tarafından öldürülen Zerrin Canol için adalet arayışı devam ediyor. Bugün Karşıyaka 1. Ağır Ceza mahkemesi’nde ikinci duruşması görülen davada, tanıklar dinlendi. Katil Orçun Demir akli dengesinin yerinde olmadığını iddia ederek rapor istedi. Bunun üzerine mahkeme, sanık Orçun Demir’in İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilerek rapor alınmasına karar verdi.

Zerrin Canol için adalet istediler
Duruşma öncesinde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Karşıyaka Adliyesi önünde bir eylem gerçekleştirdi. Eylemde, 8 Mart’ın hemen arkasından, sokaklarda olmaya devam edileceği vurgulandı. Zerrin Canol için adalet talebiyle yapılan eylemde konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcisi Sanem Deniz Kural, 8 Mart’ta ve sonraki günlerde işlenen kadın cinayetlerine dikkat çekti. 8 Mart’ın hemen öncesinde öldürülen İstanbul Üniversitesi öğrencisi Özge Gündoğan’ın hesabını soracaklarını belirten Kural, ayrıca 9 Mart Pazar günü de Fethiye’de işlenen kadın cinayetinden bahsetti. Eşi Birgül Ergen ve 7 aylık kızını öldüren katilin en ağır cezayı alması için mücadele edeceklerini belirten Kural, kadın cinayetlerini durdurmak için tüm toplumu mücadeleye davet etti.

Kadın düşmanı AKP
Basın açıklamasını Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına Ezgi Ceren Ağtaş yaptı. Ağtaş, Zerrin Canol’u defalarca kez bıçaklayarak öldüren, kocası Serdar Canol’u ise ağır biçimde yaralayarak felç kalmasına yol açan Orçun Demir’in en ağır cezayı almasını istediklerini belirtti. “Türkiye’de kadınların hayatı bu kadar ‘ucuz’ olmasaydı, kadınların yaşam hakkı bu kadar kolay elinden alınabilir olmasaydı, Zerrin kardeşimiz şu an hayatta olacaktı” diyen Ağtaş, AKP hükümetinin kadın düşmanı politikalarının kadın cinayetlerinin artmasına neden olduğunun altını çizdi.