Aileler platformla birlikte eylemdeydi
9.2.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun iki haftada bir düzenli olarak gerçekleştirdiği eylemi Sevda Sonay'ın ve Gönül Dilekçi'nin ailesinin katılımıyla 09 Şubat saat 16.00'da Ankara Kızılay YKM önünde gerçekleştirdi.

Ankara'da Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu iki haftada bir gerçekleştirdiği eylemlere devam ediyor. Bu hafta Cumartesi günü yapılan eyleme Ankara'da öldürülen Gönül Dilekçi ve Sevda Sonay'ın aileleri de katıldı. Kadınlara koruma, katillere ağır ceza denilen eylemde, öldürülen kadınların aileleri de katıldı. Eylemde konuşan Gönül Dilekçi'nin babası Yusuf Dilekçi "Başbakan üç çocuk doğurun diyor ama kadınları korumuyor. Milletimiz kötü durumda. Kızımın katilinin ağır ceza almasını istiyorum" diyerek görüşünü ifade etti. Gönül Dilekçi'nin annesi Sultan Dilekçi ise, konuşmasında katilin ağır ceza almasını istedi. Eyleme katılan Gönül Dilekçi'nin amcası Müslüm Dilekçi ise, "Kadın bu toplum için çok önemlidir. Kadın cinayetleri dursun istiyorum. Toplumumuzda kadın çok önemli deniliyor ama kadınların ölmesine devlet sessiz kalıyor" şeklinde konuştu.


Eyleme katılan Sevda Sonay'ın halası Gülten İşeri Adalet Bakanlığı'na seslendi: "Duy sesimizi! Nerdesin gel gör halimizi! Aileler perişan. Kadınlar öldürülüyor, çocuklar ortada kalıyor. Üç çocuk yap diyorsunuz öldürülen kadınların çocukları ne olacak! Onlar aile değil miydi?" şeklinde tepkisini dile getirdi.


Devlet yetkilileri nerede?
Platform temsilcilerinden Zuhal Kaygısız yaptığı basın açıklamasında şunları ifade etti: "Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak kadınlara koruma katillere ağır ceza verilmesi için mücadelemizi sürdürüyoruz. Gönül'e Sevda'ya ve kadın cinayetine kurban giden bütün kız kardeşlerimize sahip çıkıyoruz. 14 Ocak günü Etimesgut'ta Gönül Dilekçi 9 aydır ayrı yaşadığı ve boşanmak istediği için defalarca bıçaklanarak öldürüldü. Katil zanlısı Metin Cihangir, Gönül'e attığı mesajda 'Türkiye Cumhuriyet'i benimle vicdanım rahat, senin kanın akacak' şeklinde mesajlar attı. Katiller bu kadar kararlıyken devlet yetkilileri nerede?" dedi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu eylemlerine Ankara'da iki haftada bir Cumartesi günleri devam ediyor.