Mahkemede indirim alabilmek için öldürdüğünü unuttu
13.3.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, öldürülen kadınların aileleri ile birlikte Sevim Gündoğdu için adalet istemek üzere Uşak adliyesi önündeydi. Hatice Karaca'nın annesi Hasibe Yılmaz, Hatice Palta'nın abisi Erdoğan Palta, Platformu ve Gündoğdu ailesini yalnız bırakmadı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına basın açıklaması yapın Burcu Karefil   Ekim 2013'te ayrı yaşadığı eşi Mehmet Gündoğdu tarafından ölen Sevim Gündoğdu kardeşleri için toplandıklarını bildirdi. Uşak’ta geçtiğimiz yıl Platformunda takip ettiği Nermin Şen davasında tek celsede ağırlaştırılmış müebbet hapis verildiğini hatırlatarak, adaletin kadınlar lehine hızla tecelli etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Davada Sevim Gündoğdu'nun katil zanlısı hiç bir şey hatırlamadığını, sadece Sevim Gündoğdu’nun “seni 6 aydır aldatıyorum” dediğini hatırladığını söyledi.  Sanığın tahrik indirim çabası da kendisine kâfi gelmemiş olacak ki cezasını düşürmek için psikiyatrik tedavi gördüğünü de söyledi.

Çocukları annelerinin gördüğü şiddeti anlattı

Sevim Gündoğdu’nun kızı Zeynep Kılıç mahkemedeki ifadesinde: “babam sürekli annemi ve beni öldürmekle tehdit ediyordu, annemi dövüyordu” dedi. Sevim Gündoğdu’nun oğlu ise "babam bana annenle ablanı öldüreceğim acısını da sen çekeceksin dedi” diyerek sanığın ifadesindeki yalanları bir bir ortaya çıkardı.

Hakim Sevim Gündoğdu'yu öldürülürken gören dershane sahibi ve öğretmenleri çağırdı. Görgü tanıklarının ifadesinde "yandım Allah diye ses duyduk sonra gittiğimizde Sevim Gündoğdu kanlar içinde yerde yatıyordu. Sonra Mehmet Gündoğdu bıçağını bize doğrultu ve ne var lan bunda diyerek Sevim Gündoğdu’ya 3 kere daha bıçağı göğsüne ve kalbine sağladı" dediler.

Hâkim sanık Mehmet Gündoğdu'nun hiçbir şeyi hatırlamıyorum dediğini göz önünde bulunduracak davayı 10 Nisan 2014'e erteledi. Sanığın ise uşak ruh hastanesi altında gözetim altında tedavi uygulanmasına karar verildi.