Kader'in davası görüldü
18.3.2014
14 Yaşında şüpheli bir şekilde ölen Kader Erten'in davası bugün Siirt'te görüldü. 12 yaşında evlenip 13 yaşında annne olan Kader, 14 yaşında evdeki tüfeğe ait saçmayla ölmüştü. Bugün (17 Mart) Kader'in annesi, babası, imam nikahlı eşi, eşinin annesi, babası yargılandı.

Çocuk yaşta zorla evlendirilen ve 14 yaşında şüpheli bir şekilde ölen Kader Erten'in davası Siirt Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.
 
Siirt'in Pervari ilçesi Yapraktepe köyü Düğümcüler mezrasında, 12 yaşında evlendirilen, 13'ünde anne olan, 14'ünde şüpheli şekilde yaşamını yitiren Kader Erten davasının ilk duruşması Siirt Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma sonucunda Siirt Ağır Ceza Mahkemesi'nde Kader Erten'in annesi, babası, imam nikahlı eşi Mehmet Atak ve Mehmet Atak'ın anne, babası hakkında, "Çocuğun nitelikli cinsel istismarı, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak"tan açılan kamu davasına sanıklardan yalnızca Mehmet Atak'ın anne ve babası katıldı. 
 
Sanıklar tutuksuz yargılanmaya devam etti
 
Sanıkların yanı sıra Kader Erten davasına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan atanan avukat Hülya Yazar Günay ile Siirt Baro Başkanı Cemal Acar katıldı. Mehmet Atak askerde olduğu gerekçesiyle mahkemeye katılmazken, Kader Erten'in anne ve babasının mazeretsiz duruşmaya katılmadıkları öğrenildi. Duruşma tercüman eşliğinde kimlik tespiti ile başlarken, Mehmet Atak'ın annesi Sabriye Sivil ve babası Tahir Atak ifade verdi. Alınan ifadelerin ardından sanıkların tutuksuz yargılanmaya devam etmeleri kararı verilirken Mehmet Atak'ın adres tespiti, Musa ve Suna Erten'in ifadelerinin Çatak Asliye Ceza Mahkemesi'nce alınmasına karar verildi. Alınan kararın ardından ise mahkeme 9 Mayıs 2014 tarihine ertelendi. Siirt Baro Başkanı Cemal Acar ise konuyla ilgili olarak kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı.

Duruşmanın sona ermesinin ardından Mehmet Atak'ın ailesinin basın mensuplarının görüntü almalarına izin vermemesi dikkat çekti.