Rektör Özge için açıklama yapmalı
18.3.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun üniversiteli kadınları Özge Gündoğan'ın hesabını sormak için İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi, Hergele Meydanı'ında bir araya geldi. Yapılan toplantıda henüz birkaç hafta öncesinde polisten koruma talep etmesine karşın, eski erkek arkadaşı tarafından otobüste kurşunlanarak öldürülen Özge için Rektörlük tarafından bir kınama açıklaması yapılması gerektiği vurgulandı.

Üniversiteli kadınlar Özge'nin yalnız olmadığı vurgusunu yaparak bundan sonraki neler yapabileceklerinden bahsettiler. Üniversiteli kadınlar, toplantıda Özge Gündoğan’ın koruma talep etmiş bir kadın olmasının özellikle üzerinde durdular. Özge'ye koruma talep ettiğinde verilen cevap gibi “Bak seni ne kadar da seviyor bu çocuk, abartıyorsun" cümlesinin bir daha hiçbir kadın tarafından duyulmaması için neler yapılması gerektiğinden konuştular.

 
Rektör açıklama yapsın 
 
Genç kadınlar, bu olayda duyarsız kalan ve sadece 'baş sağlığı' dileyen rektörden bir açıklama bekliyor. Kendi öğrencisinin koruma talep ettiği halde korunmayan ve 8 Mart’tan birkaç gün önce öldürülmesine sessiz kalan rektörden bir açıklama bekleyen genç kadınlar, Özge gibi başka kadınları da kaybetmemek için devlet organlarının görevinin yapması gerektiğini vurguladılar.
 
Hükümet politikalarını kadın cinayetlerini durdurmada yetersiz bulan üniversiteli kadınlar, adliye önünde dahi öldürülebiliyor isek hükümet koruma yasalarını gözden geçirmelidir diyorlar. Toplantıda gelecek hafta için rektörlüğe yürüyüş yapma kararı alan kadınlar, eylemleri için yapacakları hazırlıkları da planladılar. Rektörün bir kınama açıklaması yapması gerektiğinin altını çizen üniversiteli kadınlar toplantıyı sonlandırdılar.