İndirime bahane arayan karar itirazla bozuldu
19.3.2014
Diyarbakır'da 'imam nikâhıyla' birlikte yaşadığı 17 yaşındaki Songül Malkoç'u öldürdüğü iddiasıyla 19 yaşındaki Mehmet Emin Çapat'ın yargılandığı davada mahkeme öldürülen kadının başka bir kişiyle ilişkisi olup olmadığının polis tarafından araştırılmasına karar verdi. Malkoç'un avukatlarının tepki gösterince karar iptal edildi. Resmi nikâh akdi olmadığı için en yüksek ceza ile yargılanmayan sanığa bir de hâkim eliyle indirim bahanesi verilecekti.

Diyarbakır'ın merkez Yenişehir İlçesi'nde geçen Kasım ayında meydana gelen olayda, minibüs şoförü Mehmet Emin Çapat, 1,5 yıldır dini nikâhla yaşadığı ve 6 ay önce doğum yaptığı belirtilen 1 çocuk annesi Songül Malkoç'u evde poşu ile boğarak öldürdü. Hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açılan Mehmet Emin Çapat'ın yargılanmasına 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 4 Mart tarihinde başlandı. Davanın ilk duruşmasına tutuklu sanık Mehmet Emin Çapat ve öldürdüğü eşinin yakınları katıldı. 


Tepki çeken ara karar

Mahkeme, sanığın eşinin başka erkeklerle ilişkisi olduğu iddiaları üzerine olayın meydana geldiği adres ve çevresinde araştırma yapılmasına karar verdi. 

Kararda öldürülen kadının bir erkek ile ilişkisinin olduğuna dair iddia kapsamında, böyle bir olayın olup olmadığı, gören ve bilenin bulunup bulunmadığı hususlarının polis tarafından araştırılması için müzekkere yazılmasına hükmedildi. Mahkeme “aldatma” gerekçesini bir kadının öldürülmesi için neden olabileceğini kabul etti. 


Katil indirim alabilmek için yalan söyledi, mahkeme yalanları görmezden geldi

Sanık Mehmet Emin Çapat'ın ifadesi alındı. Eşinin olaydan önce kendisine ağır kelimeler kullandığını belirten Mehmet Emin Çapat, "Onu öldürmemi istedi. Bana sadık kalmayacağını söyledi. Bu nedenle olay meydana geldi. Beni sevdiği doğrudur. Kaçarak evlendiğimiz de doğrudur. Olayın olduğu gün uyuşturucu almıştım" dedi. Sanık, kadın cinayetlerini davalarında indirim alabilmek için başvurulan tüm yöntemlerin tamamını bir çırpıda demiş oldu. Ancak, Songül Malkoç'un babası Mehmet Malkoç ise, sanığın yalan söylediğini belirterek, "Bu iş sanığın annesi tarafından planlanmıştır" diye konuştu, kızının planlayarak öldürüldüğüne dikkat çekti. 


Ağırlaştırılmış ömür boyu hapsi istendi

Daha sonra esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, Songül Malkoç'un eşiyle yaşadığı sorunlar nedeniyle baba evine döndüğünü belirterek, aile büyüklerinin araya girmesi üzerine yeniden evine döndüğünü belirtti. Savcı, sanık Mehmet Emin Çapat'ın 'beden ve ruh sağlığı bakımından kendini savunamayacak kişiyi kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapisle cezalandırılmasını talep etti.


İtirazlar işe yaradı

Ara kararlarını açıklayan mahkeme, sanığın tutukluluk halinin devamına hükmetti. Önceki celse Songül Malkoç'un başka bir kişiyle ilişkisi olup olmadığının polis tarafından araştırılmasına karar veren mahkeme, iddia edilen olayın sanık ile mağdur arasında geçtiğinin öne sürülmesi ve dışarıdan kimsenin bu hususu bilmesinin mümkün olmaması nedeniyle, ayrıca birinin öldürülmesi için gerekçe olarak kabul edilemeyeceğinin söylenmesi nedeniyle bu kararından vazgeçti. 


İndirime gelince eş, cezaya gelince eş değil

Olayla ilgili iddianamede Mehmet Emin Çapat hakkında TCK'nın 81/1-e maddesinde yer alan 'Kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiyi kasten öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenirken, 17 yaşındaki Songül Malkoç'un resmi nikâhlı olmadığı için yasal statü olarak 'eş' sayılmadığı belirtildi. Mahkeme “eş” statüsünü kabul etmiş olsa idi, sanık verilebilecek en üst seviyedeki cezadan yargılanacaktı.