Platform Fatih Üniversitesi'nde söyleşi gerçekleştirdi
20.3.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 20 Mart Salı günü Fatih Üniversitesi'nde sosyoloji öğrencileriyle buluştu. Kadın cinayetlerinin durdurulması için neler yapabileceğimizden, kadın gündemine kadar pek çok konu konuşuldu.

 Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun temel politikaları anlatıldı


Fatih üniversitesi Sosyoloji bölümü hocalarından Yrd.Doç.Dr. Selin Önen’in daveti üzerine  gerçekleştirilen söyleşide platform temsilcisi Fikriye Yılmaz Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun temel noktalarını ele alarak platformun hedeflerini anlattı. Konuşmaya Münevver Karabulut cinayetiyle başlayan temsilci platformun kuruluş noktasında bu cinayetin gerçekleşmesiyle birlikte kadın cinayetlerinde görülen artıştan ve ölen diğer kadın kardeşlerimizin etkilerinin temel etkenleri üzerinde durdu. Bunun yanı sıra platformun gerçekleştirdiği toplumsal hareketlilikten ve gerçekleştirilen eylemler üzerinde durdu.

Özge Gündoğan kardeşimize sahip çıkıyoruz

Platform temsilcisi Fikriye Yılmaz, Özge Gündoğan cinayetinin ardından gerçekleştirilen eylemleri anlattı. Özge Gündoğan’ın ölümünün ardından İstanbul Üniversitesinde platform toplantıları düzenlendiğini ve rektörlüğün açıklama yapması için yapılacak eylemden bahsetti. Temsilci, Özge Gündoğan’ın koruma talep ettiği halde polis tarafından korunmadığının önemi üzerinde durdu ve kadınlar için polis korumasının öneminden ve anayasal haklardan bahsetti.

 Yürütülen İmza Kampanyası Hakkında Bilgi Verildi:

 Platform temsilcisi uluslar arası yürütülen imza kampanyasından bahsederek Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığını görevini yapmaya davet ettiklerinden bahsetti. 25.375 imza toplandığını ve imza kampanyasındaki sayının daha fazla artış göstermesinin önemini anlattı.