Ayşe Bulut'un katili indirim istedi
26.3.2014
22 Aralık 2013' de pazarcılık yatığı işten dönerken kasten planlı bir şekilde pombalı tüfekle evlenmeyi kabul etmediği kişi tarafından öldürüldü. Aynı araçta bulunan annesi Döne Bulut'ta geçirdiği beş ameliyat sonrasında hayatta kalabildi.Bugün Uşak Adliyesi'nde Ayşe Bulut'un davasının ilk duruşması görüldü.
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun davaya müdehalliği katil avukatının itirazlarına rağmen kabul edildi. Duruşmada katil bütün indirim cezalarından yararlanabilmek için her yolu denedi. Olay anında psikolojisinin iyi olmadığını ve cinnet geçirdiğini, kendisine hakaret edildiğini, tasarlayarak öldürmediğini, avdan dönerken tesadüfen görüp öldürdüğünü iddia etti. Katil sürekli makheme boyunca çelişkili ifadelerle kendini aklamaya çalıştı.
 
Evliliği kabul etmediği için öldürüldü.
  
Katil, Ayşe Bulut kardeşimizi kendisiyle evlenmek istemediği için tasarlayarak öldürmüştür. Ayşe kardeşimiz kendi hayatına dair bir karar vererek katil Mehmet Sezerle evlenmeyi kabul etmediği için yaşam hakkı elinden alındı. Katil, bu kadın cinayetini mevcut yasalarla indirim alabileceğine güvenip cinayeti tasarlayarak işlemiştir ve bunu ilk duruşmada bütün indirim yollarını diyerek açıkça göstermiştir.
  
Davaya müdahil olan Platform duruşmada söz alarak “Katil Ayşe kardeşimizi kendi hayatına dair bir karar verip kendisiyle evlenmek istemediği için öldürmüştür.Kendi hayatına dair karar verme hakkını kullandığı için yaşam hakkı elinden alınmıştır. En ağır ceza ile cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi. Mahkeme heyeti, Ayşe Bulut evlenmeyi kabul etmediği halde katilin aracından inip konunun üstüne gitmesine tepki gösterdi.
 
Dava 21 Mayıs’a ertelendi
 
Dava heyeti katil avukatının talepleri üzerine akıl sağlığının yerinde olup olmadığına dair Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nden rapor alınmasına; Mehmet Sezer’in olay günü ava gittiği ve karşılaşmanın tesadüfi olduğu iddası üzerine, nerede olduğuna dair baz istasyonu sinyalleri ile durumun tespit edilmesine; Döne Bulut’un katilin yaralaması sonucu ağır hayati tehlike atlattığına ve sol kolunda ciddi hareket kaybı olduğuna dair Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden rapor alınması kararlarıyla davayı 21 Mayıs’a erteledi.
  
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu müdahil olduğu davanın ardından kadınların yaşam hakkı için mücadelesini birleştirdiği ailelerden Ayşe Bulut ve Hatice Karaca’nın ailesiyle, ve ÖDP’li kadınlar ile TOG Uşak örgütlenmesinin destekleyici kurum olarak katıldığı bir basın açıklaması gerçekleştirdi.
 
Platform temsilcisi Fatma Kurt “Kadın katillerinin indirim alma çabaları öyle bir noktaya geldi ki ilk duruşmada mevcut yasadaki ceza indirimi sebeplerinin hepsini bir paket olarak önümüze sunuyorlar. Biz Platform olarak Ayşe kardeşimiz için ve öldürülen bütün kadın kardeşlerimiz için adalet talebimizle, ayrıca caydırıcılığı nedeniyle kadınların yaşam hakkını koruma amacı taşıyan, kadın cinayetlerine ağır ceza yasası önerimizin artık onaylanmasını istiyoruz. Hükümetin yolsuzluklarını kapatmak için kısa sürede twitterı kapatabildiğini, rüşvetçileri ve hırsızları korumak için tek gecede HSYK’yı değiştirebileceğini gördük. Kadın cinayetlerinde caydırıcılığı nedeniyle 25 Kasım’da Meclis’e sunduğumuz yasayı bir kere bile gündem etmeyen hükümetin, artık yasayı onaylamasını talep ediyoruz” dedi.
 
Döne Bulut: En ağır ceza ile cezalandırılmasını istiyorum
 
Ayşe Bulut’un annesi Döne Bulut; “Katil davada sürekli yalan söyledi. Kızımın bir suçu yoktu, evlenmek istemiyorum deyince önümüze geçti ve kızımı öldürdü beni de öldürmek istedi. En ağır ceza ile cezalandırılmasını istiyorum, ben evladımı kaybettim” dedi. Hatice Karaca’nın annesi Hasibe Yılmaz “Ben kızımın Karaca soyismini kabul etmiyorum. Kızımın öldürüldüğü bir evliliği ben kabul etmiyorum. Herkesin evldı var, benim evladımı Karaca soyadı sebebsiz yere öldürdü. Madem anlaşamıyorsunuz boşanın. Niçin canlarına kıyıyorsunuz ailelerini yakıyorsunuz? Katil indirim alarak dava sonuçlandı. Kadın katillerine ceza indirimleri vermesinler” dedi.