Rektör daha neyi değerlendirecek?
26.3.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, otobüste eski erkek arkadaşı tarafından vurularak hayatını kaybeden Özge Gündoğan için İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'ne yürüdü. Beyazıt Meydanı'ndan başlayan yürüyüş Rektörlük binasına gelince oturma eylemi ile devam etti. Bu sırada üç temsilci kadın görüşmeler için rektörlük binasına girdiler. Dışarıda oturma eylemi yapan kadınlar sloganlarla ve yaptıkları konuşmalarla rektörü Özge'yi korumayan polisleri kınayan bir açıklama yapmaya çağırdı. Rektörlük ise 'Değerlendireceğiz' demekle yetindi.
 Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformun, Özge Gündoğan’a sahip çıkmak için bugün İstanbul Üniversitesi Rektörlüğüne yürüdü. Özge Gündoğan güpegündüz öldürülürken hiçbir açıklama yapma gereği duymayan rektörlüğün bu tavrına karşı “Özge’nin hesabı sorulacak “ diyerek büyük bir kararlılıkla haykırdılar. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, hayatını kaybeden kadınların hesabını soracaklarını, yaşam hakkı için mücadele eden kadın kardeşlerini asla yalnız bırakmayacaklarını, sorumluların en ağır ceza ile cezalandırılıması için mücadele edeceklerini söylediler.
 
Eyleme benzer biçimde koruma talep ettiği halde korunmadığı için öldürülen bir başka kadın Muhterem Göçmen’in ablası Çiğdem Evcil de katıldı. Evcil, Erdoğan’a seslenerek, “Türbanlı bacılarım diyerek halkı kandıracağına, öldürülen kadınları koru” dedi.
 
Daha neyi değerlendirecek?
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına görüşen kadınlar, Rektörlükten bir açıklama yapılmamasının kabul edilemeyeceğini, her konuda açıklama yapan rektörün kendi öğrencilerinin korunmak istemesine rağmen öldürülmesi hakkında sorumlulara yönelik bir kınama yazısı yayımlaması gerektiğini kesin bir dille belirttiler.Ancak kadınlar, “Bizler açıklama yapmayız fakat bu durum değerlendirilebilir “ cevabını aldı. Kadınlar, öldürülen gencecik bir kadın hakkında bir açıklama dahi yapmaktan geri duran Rektörlüğe tepki gösterdiler.
 
Rektör susma katilleri kına
 
Görüşmede Rektörlüğün, “Bizler toplumsal sorunlar için açıklama yapmayız” diyerek konudan sıyrılma çabası da kadınlardan büyük tepki topladı. Kendi öğrencilerinin öldürülmesine sessiz kalmaları, bir tek açıklama dahi yapma gereği duymamaları kadınların hayatlarına ne denli önem verdiklerinin büyük bir göstergesi oldu.
 
Rektörlük Ayşenur İslam’ı bile arattı
 
Rektörlüğün açıklama yapmaktan kaçınması yetmezmiş gibi “Korunup korunmadığını nereden bilelim” demesi, kadınların yaşam hakkını hiç umursamayan Ayşenur İslam’ın açıklamalarından bile geri oldu.
Görüşmenin ardından dışarı çıkan kadınlar, burada basına görüşme hakkında kısa bir açıklama yaptılar. Yaptıkları açıklamada rektörlüğün bu tavrını tam bir ‘oyalamaca’ olarak değerlendiren kadınlar, Özge Gündoğan’ı da geride kalan ailesine de sahip çıkarak sorumluların ceza alması için mücadelelerinin durmayacağını belirttiler. Kadınlar, yarın (27 Mart) Çağlayan Adliyesi’nde görülecek Muhterem Göçmen davasına da çağrı yaparak eylemi sonlandırdılar.