Ferdane Çöl davasında adalet gecikiyor
2.4.2014
İzmir'de Bayraklı Adliyesi'nde 2 yılı aşkındır devam eden Ferdane Çöl'ün duruşması 2 Nisan günü görüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve öldürülen kadınların aileleri davayı takip etmek için Adliye'deydiler.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 13 Ekim 2011 tarihinde koruma altında olmasına rağmen kocası Sedat Çöl tarafından öldürülen Ferdane Çöl’ün duruşmasını, öldürülen kadınların aileleriyle birlikte takip etti. Nuray Çelik’in ablası Canan Bilici ve annesi Bingül Çelik, Pınar Ünlüer’in babası Zeki Ünlüer, Ayşe Selen Ayla’nın ailesi, Ferdane Çöl’ün anne, babası ve yakınlarını yalnız bırakmadı.

 

Duruşma önce Bayraklı Adliyesi önünde eylem yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Ferdane Çöl’ün davasının 2 yılı aşkın bir süredir devam ettiğine ve adaletin sağlanmasının geciktirildiğine dikkat çekti. 

Eylemde konuşan nişanlısı tarafından öldürülen Nuray Çelik’in ablası Canan Bilici, tüm devlet yetkililerini göreve çağırarak, “ Kadınların seçme hakkı vardır. Biz reddettiğimiz için öldürülmeye mahkûm değiliz. Devletin kadınların yaşam hakkını savunması gerekir” dedi.

 

Ferdane Çöl’ün annesi Suna Maviş ise 2 yılı aşkın süredir devam eden davanın uzadığını belirterek, “2 yıl boyunca devlet yetkililerine sesleniyoruz fakat hiçbir şey yapmıyorlar. Kızım katillerinin yargılanmasını istiyorum” diyerek adaletin zamanında yerine getirilmesini istedi.

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İzmir Temsilcisi Sanem Deniz Kural, Ayşenur İslam için kadın cinayetlerinin önemli olmadığını belirterek, “Ayşenur İslam, çocuk gelinler hakkında konuştu. Onu da “masumane” bulduğunu söyledi. Seçimlerde Uhud okçuları gibi olunmasını istediğini söyleyerek halkı şiddete teşvik ediyor. Ayşenur İslam, her konuda konuşmayı bırakıp kadın cinayetlerini önlemek için adımlar atması gerekiyor” dedi. 

 

Basın açıklamasını Platform adına Meral Çağlayan okudu. Çağlayan, Ferdane Çöl davasında 2 yılı aşkın zamandır adaletin sağlanmadığı belirtilerek, “Davanın katillerinin en ağır cezayı alacağı biçimde sonuçlanması için mücadelemizi sürdürüyoruz” dedi. Çağlayan, AKP hükümetinin her konuda söyleyecek bir şeyi olduğunu ama söz konusu kadınlar olduğunda ağzını bıçak açmadığını belirtti. Çağlayan, adaletin gecikmesi kadınların değil, katillerin ve tutuksuz yargılanan sanıkların lehine olduğunu söyledi. Çağlayan, Ferdane Çöl davasının sonuna kadar takipçisi olacaklarını söyleyerek açıklamayı sonlandırdı.

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, eylemden sonra ailelerle birlikte müdahil olduğu davayı takip etmeye duruşma salonuna geçti. Davada, Emniyet Müdürlüğü’nden beklenen raporun geldiği, taraflar raporu inceledikten sonra konuşacaklarını belirttiler. Mahkeme heyeti, dava 2,5 yılı aşkın süredir devam etmesine rağmen sanıkların, yeni tanık dinletme talebini kabul etti. Heyet, duruşmayı 26 Mayıs gününe erteledi.

 


  • YAZAR
  • Editor