Sessiz cinayetler artıyor
8.4.2014
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KADAUM) Müdürü Prof. Dr. Gülseren Ağrıdağı, neredeyse her gün, erkek şiddetine maruz kalan, ölen, linç edilen, sakat bırakılan kadınların dramlarını görmenin mümkün olduğun ancak bir de görünmeyen, istatistiklere geçmeyen, şiddete maruz kalan kadınlar bulunduğunu söyledi.

Ağrıdağı, söz konusu cinayetleri “Sessiz cinayetler” olarak tanımlayarak, “Kadına şiddetle ilgili verilen istatistiklerde eksiklikler var” dedi. Prof. Dr. Gülseren Ağrıdağı, haber bültenlerinin ön sıralarında yer alan kadına şiddet haberlerinin “kaygı verici” olduğunu söyledi.

 

Son 5 yılda kadın cinayetindeki istatistiki rakamların binin üzerine çıktığını vurgulayan Prof. Dr. Ağrıdağı, özellikle bu veriler içerisinde yer almayan, basına yansımayan cinayet ya da şiddete dikkat çekerek, “Toplum tarafından adı konulmuş kadın cinayetleri var. Ama burada dikkatlerin çekilmesi ve belki de üzerinde en çok durulması gereken konu, üzeri kapatılmaya çalışılan cinayetler. Biz buna “Sessiz Kadın Cinayetleri” diyoruz. Çünkü erkek terörüne kurban verilen bu gruptaki kadınların ölümleri normal ölüm ya da sıradan bir darp olayıymış gibi kayda geçtiği için, kimse onların yaşadığı travmadan haberdar değil. Durum böyle olunca da sessiz cinayetler çığ gibi büyüyor” diye konuştu.


“KADIN CİNAYETLERİYLE İLGİLİ İSTATİSTİKİ VERİLERDE EKSİKLİ VAR”


Kadın cinayetleri konusunda istatistiklerin sağlıklı tutulmadığını, dolayısıyla yetersiz olduğunu dile getiren Prof. Dr. Gülseren Ağrıdağı, “Kadın ve çocuk ölümlerinin istatistiki verilerinin toplanmasıyla ilgili ciddi eksiliğimiz var. Mesela üç kız kardeş intihar etti. Ancak intihara giden süreç hiç araştırılmadan öylece olay kapatıldı. Örneğin ülkemizde sayıları binleri geçen çocuğumuz kayıp. Bunların arkasında ki olayları araştırıp ortaya dökmemiz gerekiyor. Adı geçen çocuklar gerçekten kayıp mı? Yoksa aile içinde kaybedilmiş bireyler mi? Bunlar sorgulanmalı ve ortaya çıkarılmalı” dedi.

 

Yazının tamamını okumak için; http://yurthaber.mynet.com/adana-haberleri/sessiz-cinayetler-artiyor-1351313