Kadınlar Sedef için Muğla Adliyesi'nde
8.4.2014
Sedef Berberoğlu davasının üçüncü duruşmasından önce Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Muğla Adliyesi önünde eylem yaptı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu geçtiğmiz sene  13 Eylül'de ayrılmak istediği kocası tarafından öldürülen Sedef Berberoğlu için Muğla Adliyesi önündeydi. Kadınlar kocasından tehditler alan Sedef''in yaptığı başvurulara rağmen uzun süre korunmadığını, daha sonra da göstermelik bir koruma uygulandığını belirttiler. 


Adliye önünde Zeynep Burcu Kurnaz'ın okudğu basın açıklamasında katil Lütfi Sefa Berberoğlu'nun uzaklaştırma kararını defalarca çiğnediğine ve bunun üzerine hakkında tutuklama kararı çıkartılmasına rağmen yakalanmadığına dikkat çekildi. Polisin ve savcığın gereken tedbiri almadığından dolayı katile imkan doğduğunu belirten Platform Temsilcisi Sanem Deniz Kural, katilin ve Sedef'i korumayanların en ağır cezaları almaları için mücadele verdiklerini söyledi. Kural Bakan Ayşenur İslam'ın koruma kanunu uygulamadığını, devletin kadınları koruması için sokaklarda olacaklarını söyledi.


Eyleme Sedef Berberoğlu'nun ailesinin yanısıra İzmir'de öldürülen Pınar Ünlüer'in babası Zeki Ünlüer ile Mersin'de şüpheli biçimde ölen Selin Özkan'ın anneannesi Neriman Sert de katıldı.


Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu basın açıklamasının ardından müdahil olarak bulundukları duruşmaya katılmak üzere adliyeye girdiler.

 


Duruşmada katil haksız tahrik indirimi almaya çalıştı. Hakim değişikliğinin ardından, Sedef'in annesi Gülender Kan'ın, cinayetin tasarlanarak işendiğine dair önceki celsede dinletmek istediği ancak kabul edilmeyen tanıkların dinlenmesine karar verildi. Duruşma sona erdi.