Bursa korunma kanununun uygulanması için meydanda
12.4.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi kadınlar Bursa Heykel Meydanı'nı da korunma kanununun uygulanması için bir araya geldi. Kadınların korunmadığı için öldürüldüğüne dikkat çeken platform üyeleri hükümete "yasayı uygula, kadınalar yaşat" diyerek seslendi.
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İstanbul’un ardından Bursa’da da kadın cinayetlerini durdurmanın en önemli adımlarından biri olan kadınların korunma hakkına dikkat çekmek için bugün (12 Nisan 1014) Heykel Meydanı’nda bir araya geldi. Korunma kanunun uygulanmadığına, dikkat çeken kadınlar, kadınların yaşam haklarının kâğıt üstündeki korunma kararlarından ibaret olmadığının, gerçek ve etkin korunma ile kadınların hayatta tutulabileceğine dikkat çekti.
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına Hazla Yılmaz’ın okuduğu basın açıklamasıyla, görevini yerine getirmeyen, kadınları korumayanlardan hesap soruldu. 
Yılmaz şunları kaydetti: “Bizler Asiyeyi, Özgeyi, Muhteremi; Salihayı, Hanimeyi, Ayteni unutmadık. Ölümleri ne masumane ne de kaderdi. Yasalar caydırıcı olmadığı için kadın katilleri adeta korumayan devletten, polisten cesaret alıyor. Bu sebeple biz kadınlar kâğıt üzerinde kalan göstermelik değil devletten etkin koruma istiyoruz. Koruma talebinde bulunduğumuzda devlet-savcı-polis ittifakıyla karşı karşıya kalmak istemiyoruz”
Platform, ŞÖNİM’lerin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın başvurularına rağmen, kaç kadının koruma altında olduğunu bile söylemediğine, kadına yönelik şiddeti bu tavırlarıyla saklamaya çalıştıklarına dikkat çekti. 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Bursa Temsilcisi Elif Karan ise yaptığı konuşmada, Bursa’daki gerçeklere vurgu yaptı. Karan, Bursa’da koruma altında öldürülen bir kardeşleri olduğunu belirtti. Kadınları korumayan Valilikten hesap sormak üzere görüşmeye gittiklerinde ise, Valilikten 6284 sayılı yasanın nasıl işlediğine dair bilgi verildiğini belirtti. Valiliği gerçekleri söylemeye ve mevcut yasayı uygulamaya çağırdı. Karan: “Yasanın çıkmasını sağladığımız gibi, uygulanmasını da sağlatacağız” dedi. 
 

  • YAZAR
  • Editor