Korunma Kanununu Uygulatacağız!
12.4.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, "Korunma kanununu uygulatacağız" demek için dün (11 Nisan) Galatasaray Meydanı'nda bir araya geldi. Kadınlar, mevcut koruma kanunun uygulanması durumunda kadın cinayetlerinin durdurulmasının mümkün olduğunu vurguladılar.

 

 

Ellerinde, koruma kanunu uygulanmadığı için öldürülen kadınların fotoğraflarının olduğu dövizler taşıyan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, “Kadın katillerinden hesap soracağız”, “Korunma hakkımız engellenemez”, “Kadın cinayetlerini durduracağız”, "Yasayı uygulat, kadını yaşat" sloganlarıyla öldürülen kadınların hesabını sordular. Kadınlar, koruma altındayken öldürülen bir tek kadın dahi kalmayana dek mücadeleye devam edeceklerini vurguladılar.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun, kadın cinayetlerine karşı Galatasaray Meydanı'ndan yükselttiği sese KADER (Kadın Adayları Destekleme Derneği) de destek verdi.

 

 

“Kadın Cinayelerini Durduracağız Platformu olarak AKP’nin ve onun polislerinin korumadığı kadınların sesiyiz” diyen kadınlar, 6284 sayılı koruma kanunun uygulanması durumunda kadın cinayetlerinin durdurulmasının mümkün olduğunu vurguladılar.

 

 

Kadınların öldürülmemesi için harcanmayan kamu kaynaklarını, kadınların kendi emekleriyle yarattıkları ve bu kaynakların kadınların öldürülmemesi için kullanılmasının zorunlu olduğu ifade edildi.

AKP kadınları korumak için niye icraate geçmiyor?

Eylemde, koruma altındaki kadınlardan gelen mesajlar okundu. Kadınlar mesajlarında, korumanın kağıt üzerinde kaldığını söylediler. AKP’nin “Lafa değil icraata bakarım sloganına vurgu yapan koruma altındaki kadınlar mesajlarında, “AKP kadınları korumaya gelince niye icraate geçmiyor? Sadece bir uzaklaştırma kararı çıkartmamız bile on günü alıyor.” dediler. Koruma altındaki bir diğer kadın ise “Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a soruyorum, aynı şey sizin kızınızın başına gelse ne yapardınız?” diye sordu.

 

 

AKP sussun kadınlar kurtulsun

AKP Bingöl Belediye Başkanı’nın “Başkanvekilliği için kadınlara görev veremeyiz” açıklamasını da gündeme getiren kadınlar, AKP’lilerin kadın düşmanı açıklamalarının kadınların öldürülmesine neden olduğunu belirterek “AKP sussun kadınlar kurtulsun” dediler.

 


Kadınlar, “AKP’nin ayakkabı kutularından çıkan paraların binde biri bile kadınlara harcansaydı öldürülen kadınlar şu anda yaşıyor olacaklardı” diyerek kadınlar için uygulanmayan korunma yasasının önemine vurgu yaptılar.

Kadınlar, basın açıklamasında ise kadın katillerinin, kadınları korumayan devletten ve polislerden cesaret aldıkları ve korumanın kağıt üzerinde kalmaması gerektiği ifade edildi. “Haklı mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz ve koruma kanununu uygulatacağız.Kadınlar yalnız değildir ve bu yolda asla yalnız yürümeyecektir.” Denilerek basın açıklaması sonlandırıldı.

 

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Plaformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, eylemde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Kadın kardeşlerimizin kendilerini güvende hissetmedikleri, tehdit altında hissettikleri zaman da korunmaları gereği konusu için toplandık.

Biz yaklaşık iki sene önce büyük bir emekle 6284 diye sayısını artık ezberlediğimiz ve bu toplumda tehdit altında yaşayan kadın kardeşlerimizin, maddelerini ezbere bildiği bir yasanın çıkarılmasını sağladık.

Elimizde, kadınlar kendilerini güvende hissetmediğinde başvurabilecekleri mevcut bir yasa var. Bu yasanın maddelerinden yarıdan fazlası uygulansa, burada yüzlerini gördüğümüz kardeşlerimiz hayatta olacaklardı.

O yasada yazılanlar uygulanırsa hayat kurtarıyor olacağız

Bu yasanın hangi rakamlardan oluştuğunu, maddelerini neden ezberliyoruz? Çünkü o yasa herhangi bir yazılı kağıt değil. Burada gördüğünüz gerçek, canlı, yaşayan kardeşlerimizin hayatı. O yasada yazılan maddeler uygulanırsa hayat kurtarıyor olacağız.

Hayat kurtarma, can meselesi söz konusu ise hiçbir kaynak kısıtlılığından söz edilmeden o konu yerine getirilir. Bu, bir devletin yapması gereken temel şeylerden biridir. Fakat kadınların canları tehlikedeyken böyle olmuyor. Hayatı tehlikede olan kadın devlete sığındığında polisler reddediyor. Halbuki biz o yasayı polisler reddetmesin, yetkileri olsun diye çıkardık. O yasaya göre kadın kardeşlerimiz, kendilerine en yakın noktada polis, adliye, aile hakimliği yani adli makamlara ve polise başvurduğunda koruma kararını elde edebilir. Yani kadınların işini kolaylaştırmak için yeni yasayla polis yetkilendirildi. Fakat “Benim yetkim yok” deyip canı tehlikede olan kadını evine gönderebiliyor. Ya da polis kadına diyor ki “Sen çok geliyorsun, A4 kağıtlarımızı bitiriyorsun.”