Ankara'da korunmayan kadınların hesabını sorduk
14.4.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün(12.04) Ankara'da "koruma kanunu uygulatacağız demek için Güvenpark'ta idi.

Kadınların koruma beklerken öldürüldüğü son günlerde koruma kanunun kadınlar için hayati önem taşıdığını ve uygulanmayan yetkililerin kadın cinayetlerinden sorumlu olduğunu söyleyen kadınlar yine sokaktaydılar. 2012 yılında koruma kararı çıktığı gün öldürülen Fatma Mert'in ailesi ve boşanmak istediği için öldürülen Gönül Dilekçi'nin annesi başka kadınlar öldürülmesin diye eylemdeydi.

 

Basın açıklamasını okuyan Nida Ateş “Bizler Asiyeyi, Özgeyi, Muhteremi; Salihayı, Hanimeyi, Ayteni unutmadık. Ölümleri ne masumane ne de kaderdi. Yasalar caydırıcı olmadığı için kadın katilleri adeta korumayan devletten, polisten cesaret alıyor. Bu sebeple biz kadınlar kâğıt üzerinde kalan göstermelik değil devletten etkin koruma istiyoruz. Koruma talebinde bulunduğumuzda devlet-savcı-polis ittifakıyla karşı karşıya kalmak istemiyoruz” diyerek korunmadığı için öldürülen kadınların hesabını sormak için meydanlarda olacaklarını ifade etti. 


  • YAZAR
  • Editor