Serpil Erfındık'ın ilk duruşmasında ek iddianame istendi
14.4.2014
İzmir'de, eski kocası Vedat Atik tarafından öldürülen Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim görevlisi Serpil Erfındık'ın ilk duruşması bugün İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu duruşmanın ardından bir eylem gerçekleştirdi.

Eski kocası tarafından, devlet koruması altında olduğu halde öldürülen Dokuz Eylül Üniversitesi araştırma görevlisi Serpil Erfındık davasının ilk duruşması bugün İzmir Bayraklı Adliyesi 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Serpil Erfındık’ın annesi Tülay Aksakal’ın yanı sıra Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve İzmir Barosu da katıldı. İzmir’de öldürülen Pınar Ünlüer ve Nuray Çelik ile Muğla’da öldürülen Sedef Berberoğlu’nun aileleri de duruşmaya katılarak, Serpil Erfındık’ın ailesini yalnız bırakmadılar.

Eski eşi Serpil Erfındık’ı barışması için defalarca kez tehdit eden ve şiddet uygulayan Vedat Atik hakkında daha önce verilen koruma kararlarına rağmen cinayeti işleyen Vedat Atik’in duruşmada ifadesi alındı. Vedat Atik, Serpil Erfındık’ın kendisine bıçakla saldırdığını, kendisini korumak için bıçağı elinden almaya çalışırken boğuşma yaşandığını ve sonrasında yaşananları hatırlamadığını iddia etti.

Tasarlayarak öldürdü
Avukatlar tarafından ise, iddianamenin eksik hazırlandığı, Vedat Atik’in cinayeti planlayarak işlediğine, bir buçuk yaşındaki çocuklarının gözleri önünde canavarca hisle işlediğine ve cinayeti planlamasında kendisine yardım edenler olabileceğine ilişkin pek çok somut delilin değerlendirilmediğini belirttiler ve ek iddianame düzenlenmesini istediler. Mahkeme heyeti avukatların bu talebini değerlendireceğini açıkladı ve tasarlamaya yönelik delillerin araştırılmasına karar verdi. Ayrıca mahkemede detaylı biçimde ifadesi alınan anne Tülay Aksakal’ın anlatımları, Serpil Erfındık’ın öldürülmeden önce defalarca kez koruma isteyecek kadar öldürülme tehdidi altında yaşadığını ve cinayetin planlandığını ortaya koydu. Mahkeme heyeti duruşmayı 16 Haziran tarihine erteledi.

Duruşmada ayrıca davaya müdahillik talebinde bulunan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve İzmir Barosu’nun müdahillik talepleri kabul edildi.Kadınlar her yerde öldürülüyor
Duruşmanın ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, adliye önünde bir eylem gerçekleştirdi. Eylemde konuşan davanın avukatlarından Aytül Arıkan ve Ömer Arslan, mahkemede ek iddianame yönünde taleplerini ilettiklerini ve delillerin toplanmaya başlandığını belirttiler. Avukat Aytül Arıkan, Serpil Erfındıklar gibi nice anne, akademisyen, ev kadını, genç ve üniversite öğrencilerinin katledildiğini ifade etti ve şöyle konuştu: “Bu hususta her birimize çok ciddi görev düşmektedir. Dava bıçaklayarak öldürme, hakaret ve tehditten açılmışsa da bunun tasarlayarak, planlayarak ve canavarca işlendiği yönünde ek iddianame yönünde taleplerimizi sayın mahkeme değerlendirmektedir. Deliller toplanmaya başlamıştır.” Avukat Ömer Arslan da iddianamenin olayın maddi gerçekliğini açıklamaktan çok uzak şekilde hazırlandığını belirterek, Serpil Erfındık’ın 6 ay boyunca adliyenin bütün kapılarını çaldığını ve yüzüne kapanan kapılar yüzünden ölüme terk edildiğini ifade etti.Devlet kadınları korumalı
Avukatların ardından söz alan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İzmir temsilcisi Sanem Deniz Kural, kadınlara kağıt üzerinde değil gerçek koruma sağlanması için devlet kurumlarının görevlerini yapması gerektiğini vurguladı. Koruma altında öldürülen Serpil Erfındık davasının sonuna dek takipçisi olacaklarını ifade etti.