Emekçi ve kadın düşmanı AKP basını
21.4.2014
Taksim Gezi Parkı merdivenlerinde bugün (21 Nisan) yapılan basın açıklamasına saldıran polisler haberiyle ilgili ensonhaber.com adlı sitenin yaptığı ucuz sansasyon kokan haber tepki topladı. Genel İş sendikası yöneticilerinden kadın kardeşimiz için "En seksi devrimci" başlığını kullanan site çirkin habercilik sınıf atladı.

Ensonhaber.com adlı haber sitesi çirkin bir habere imza attı. Bugün (21 Nisan) DİSK'in Taksim Gezi Parkı merdivenlerinde yapmak istediği basın açıklamasına polis izin vermedi. Heyete saldıran çevik kuvvet polisi, meydanda toplanmış olan DİSK'lileri meydandan sürerek birçok kişiyi gözaltına aldı. Ardından ise ensonhaber.com olayı cinsiyetçi ve aşağılayıcı tanımlarla haberleştirdi.


Yapılan habere Taksim'de polis kalkanları ile zorla meydandan çıkartılan DİSK mensubu bir kadın fotoğrafı koyan site "En seksi dervrimci" şeklinde başlık attı. Haberin içeriği ile hiçbir alakası olmayan, cinsiyetçi, küçümseyici ve zenofobik başlıkla sansasyon yaratmaya çalışan sitenin tavrı bir çok farklı kurum ve şahıs tarafından eleştirildi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Kadın Emeği Platformu, Twitter'da #cinsiyetçiensonhaber hastag'i ile paylaşım yapma çağrısı yaptı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Bugün 1 Mayıs'ta Taksim çağrısı yapmak üzere toplanan sendika ve siyasi partilere polis saldırdı. Ensonhaber.com isimli AKP'li haber sitesi ise sanki esas konu polisin yaptığı bu hukuksuz saldırı değilmiş gibi Genel İş sendikası yöneticilerinden Banu arkadaşımızla ilgili hem emekçi hem de kadın düşmanı bir haber yayınlamıştır. Ensonhaber.com'un bu haberi derhal kaldırılması için herkesi biz de sosyal medya üzerinden #cinsiyetçiensonhaber tagini paylaşmaya çağırıyoruz.

AKP'li site Ensonhaber.com emekçilere yapılmış olan bu saldırının ve Taksim'in halka kapatılmasının ne kadar hukuksuz olduğunun üstünü örtemeyecek. Yaptığı kadın düşmanı haberle 1 Mayıs çağrısına yapılan hukuksuz polis saldırısının içini boşaltmaya çalışmıştır. Taksim yasağının mantıksızlığı bu emekçi ve kadın düşmanı habere rağmen gün gibi ortadadır. İşte AKP'li bir haber sitesinin baskıyı meşrulaştırmak için ne derece rezilliğe gömüldüğünü görüyoruz."