Kadınlar bakanlıktan hesap sordular
9.2.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu öldürülen kadın aileleri ile birlikte bugün Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile görüştü.

29.05.2012 I 8 Mart 2012’de yürürlüğe giren 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun uygulanmadığı için kadınlar öldürülmeye devam ediyor. Bu süreçte yaşanılan pek çok ihmalin ve çözümsüzlüğün üzerine, öldürülen kadın aileleri ile birlikte Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önünde eylem yaptı.


Zonguldak Devrek’te 14 yaşındayken öldürülen ilköğretim öğrencisi Kader Demiroğlu’nun ve Konya’da altı aylık koruma altındayken eşi tarafından öldürülen Dilber Keskin’in aileleri de eylemde bulunurken platform ısrarla bir yıl boyunca mücadele ederek yürürlüğe giren yasanın neden uygulanmadığını sordu.

 

Yasa çıktı ama neden uygulanmadı?
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu yasa çıktıktan bu yana geçen üç ayda gittikleri her yeni ilde bir kadın cinayeti davasının karşılarına çıktığını vurgulayarak ölümlerin artmasının nedenlerini açıkladı. Bakanlığın çıkan yasanın uygulanmasına dair hiçbir girişimde bulunmadığını açığa çıkaran platform Konya’da öldürülen Dilber Keskin’in altı aylık koruma altında hayatını kaybettiğini vurguladı.

 

Kader Demiroğlu okulunun önünde öldürüldü
Zonguldak Devrek’te 14 yaşındaki ilköğretim öğrencisi Kader Demiroğlu kendisinden 42 yaş büyük Metin Abacı tarafından okuduğu okulun kapısının önünde av tüfeği ile vurularak öldürüldü. Haksız tahrik indiriminden yararlanmak isteyen katil Metin Abacı cinayetin ardından ‘Sevgiliydik, başka erkeklerle gezdiğini görünce öldürdüm’ dedi.

 

Hemen sonrasında katilin ifadelerine dayanarak açıklamalarda bulunan Devrek Kaymakamı Hüseyin Öner ise ailenin kızlarına sahip çıkması gerektiğini söyleyerek okulun kapısı olmamasına dair hiçbir açıklamada bulunmadı. Bölgenin kaymakamı bu açıklamalarıyla Kader Demiroğlu’nun ailesini ikinci kez yıktı.

 

Uygulanmayan yasanın getirdiği ölümler aileleri Bakanlık önüne taşıdı
Yeni illerde kurulmaya başlayan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu kadın cinayetlerinin azalmayıp arttığını gittikleri her yeni ilde istemeseler de kadın cinayeti davalarının önlerine çıktığını vurguladı.
“Kürtaj cinayettir” açıklamasıyla çocukların yaşam hakkına sahip çıkan Başbakan’ın Türkiye’de her gün en az beş kadın öldürülürken kadınların yaşam hakkı için hiçbir şey demediğini açığa çıkardı. Konya ve Zonguldak’ta yeni ailelerle buluşarak omuz omuza yürüyen platform ailelerin katillere ağır ceza verilmesi talebini yineledi. Ancak bu cezanın kendilerine artık yetmediğini söyleyerek bu süreçte yer alıp sorumluluğunu yerine getirmeyen her yetkilinin gereken cezaları alması için idari davalar açacaklarını dile getirdi.

 

Bakanlık yetersiz kaldıklarını kabul etti
Eylemin ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan ile görüşme yapan platform temsilcileri ve aileler yasanın neden uygulanmadığını sordu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan bu konuda eksik kaldıklarını kabul ederek eğitim çalışmalarına ağırlık verdiklerini söyledi. Platform açıkça hangi ilde ve kaç yetkiliye eğitim verildiğini sorduğunda ise bu bilgilerin kendilerinde değil Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü’nde olduğunu söyledi.

 

Platform genel olarak yasanın uygulanmaması, Konya ve Zonguldak’taki davalar ve kendilerine başvuran ve eski kocası tarafından her gün ölümle tehdit edilen S.K. hakkındaki taleplerini iletti. Her talebin gerçekleştirilmesine dair tek tek söz alan platform temsilcileri bunları takip edeceklerinin altını çizdi.
Platform şimdi bu görüşmenin detaylarını basına da göndererek kabul edilen taleplerini açıklamaya ve takip etmeye hazırlanıyor.