Bozdağ: Bizde kadın cinayetleri verileri yok
24.4.2014
BDP milletvekili Ayla Akat Ata, son 6 yıldaki kadın cinayetleri verilerini dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin'den istedi. Soru önergesine yanıtı Bekir Bozdağ verdi. Kadın cinayetlerine ilişkin verilerin Adalet Bakanlığı'nda bulunmadığını söyledi.BDP'li Ata'nın dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin tarafından cevaplanması istemiyle verdiği soru önergesinde kadın örgütlerinin hazırladığı raporlar ve basına yansıyan olaylara bakıldığında kadın cinayetlerinin ulaştığı boyutun oldukça arttığı belirtildi.

Günde 5 kadın öldürülüyor

2008-2012 arasında 5 yılda öldürülen kadın sayısının yaklaşık 700 olduğu, 2013'ün Ekim ayı başına kadar ise 168'den fazla sayıda kadının öldürüldüğü belirtildi. Kadın cinayetlerinin yüzde 40'ı eşleri, yüzde 16'sı aile meclisi ya da akrabaların biri tarafından, geri kalanı ise eski eşleri, babaları, sevgilileri gibi yine tanıdıkları erkekler tarafından gerçekleştirildiğine dikkat çekilen soru önergesinde şöyle denildi:

Devlet, kadın cinayetlerine teşvik ediyor

"Kadın cinayetleri, yargının katillere uyguladığı ceza indirimleriyle devlet tarafından adeta teşvik edilir durumdadır. Kadın örgütlerinin yoğun mücadelesi sonucu bazı davalarda kazanım sayılabilecek kararlar verilmişse de, hala günde ortalama 5 kadının erkekler tarafından öldürüldüğü bir toplumda devletin koruyucu önlemleri en etkili biçimde alması ve yargının davalarda kadın cinayetlerini önleyecek nitelikte kararlar alma gerekliliği açıkça ortadadır."

Ayla Akat Ata, bu bağlamda, Bakanlıktan 2008'den başlayarak son 6 yılda öldürülen kadın sayısını, bunlara ilişkin kaç dava açıldığını, bu davaların kaçının yargılama sürecinin devam ettiğini, kaç kişinin yargılandığını, kaç kişinin ne ceza aldığını ve kaç kişinin ceza indiriminden yararlandığını sordu.

Bozdağ: Kadın cinayetleri verileri Adalet Bakanlığı'nda yok

Soru önergesine yanıtı, Ergin'den sonra bakanlık koltuğuna oturan Bekir Bozdağ verdi. Bakan Bozdağ, "Türk Ceza Kanununda kadına yönelik kasten öldürme eylemleri için özel düzenleme bulunmaması, adli istatistiklerin sanık ve suç esasına dayalı olarak derlenmesi, mağdur esasına dayalı derleme yapılmaması ve farklı suç tiplerinin aile içi şiddet kapsamı içinde değerlendirilmesinin mümkün olması nedeniyle, soru önergesine konu edilen hususlarda ve talep edilen ayrıntıda Bakanlığımızda istatistik bilgi bulunmamaktadır" açıklamasında bulundu. Bozdağ, sorulan sorularla ilgili olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile yazışmaların devam ettiğini, Bakanlığa bilgi iletildiğinde ayrıca cevap verileceğini söyledi.