Mehtap Bülbül davasında 10. duruşma görüldü
25.4.2014
Geçtiğimiz sene Ocak ayında 25 yaşında öldürülen Mehtap Bülbül davasının 10. duruşması görüldü. Duruşmada katil zanlısı olarak yargılanan genç kadının eşi Volkan Civelek, eşinin kendisini iddia ederek cezada indirim istedi. Ölen kadının ailesi ise tepki göstererek, "Aldattıysa boşansaydın, niye öldürdün?" diye tepki gösterdi.

Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nde geçen Ağustos ayında şiddetli geçimsizlik ve gördüğü şiddet nedeniyle boşanma davası açan 1 çocuk annesi 25 yaşındaki Mehtap Civelek, 20 Ocak 2013'te öldürülmesi davasının 10. duruşması görüldü. 


Öldü sanıp bırakmıştı


Genç kadın 6 boyunca eşinin kendisini öldüreceği tehdidinde bulunduğunu belirterek polise şikayetçi olmuş ve koruma altına alınmıştı. Katil zanlısı Volkan Civelek, iddiaya göre çağrılı sistemle koruma altındaki eşini vurup ağır yaralamış, ardından öldü zannederek özel bir hastanenin önüne bırakıp kaçtıktan sonra yakalanmıştı. Hastanede hala yaşadığı belirlenen Bülbül, daha yüksek imkanlı başka bir hastaneye sevkedilmiş fakat kurtulamamıştı.


10. duruşma görüldü


Bugün (25 Nisan) Kocaeli'nin Gebze Adliyesinde görülen davanın 10. duruşması görüldü. Davada aileyle birlikte Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da hazır bulundu.


Cinayeti hafifletme çabası


Daha önceki duruşmalarda uzun uzun savunma yapan ve ceza indirimi isteyen katil zanlısı, öldürdüğü eşinin  kendisini aldattığını iddia ederek boşanma davası açmış olduğunu söyledi. Eşinin kendisini aldattığına dair inancını gerekçe göstererek cinayeti hafifletmeye çalışan zanlı, Barış Dilek adlı bir şahsın eşinin kendisini aldattığı kişi olduğunu öne sürdü. Ancak iddia ettiği kişi aylardır kayıp. Aldatma iddiası üzerine söz alan ölen genç kadının ablası Meryem Bülbül, "Madem aldatıyordu, boşansaydın, niye öldürdün?" dedi.


Duruşma sonunda dava 20 Haziran'a ertelendi.


Konuyla ilgili Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun açıklamasının yayınlıyoruz:


Halklarımıza ve iletişim araçlarına,


Bugün burada koruma kanunu uygulanmadığı için öldürülen Mehtap Bülbül kardeşimiz için toplanmış bulunuyoruz. Mehtap Bülbül şiddet gördüğü eşine karşı koruma kararı aldırdı. KORUNMADI. Yetmedi "çağrılı koruma" kararı çıkarttı. KORUNMADI. Eşi Volkan Civelek onu bulup kaçırdı sonrasında da öldürdü.


Biz Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak; koruma kanununun uygulanmaması nedeniyle öldürülen kadınların sayısının  gün geçtikçe arttığı şu günlerde  uygulamadaki eksikliğe farkındalık oluşturmak  gerektiğine bugün bir kez daha dikkat çekmek istiyoruz.


2014'ün  ilk 100 gününde 61 kadın yaşamını yitirirdi. Nisan ayının ilk 15 günü tam 27 kadın kardeşimiz öldürüldü ki bu rakam artarak devam ediyor. Peki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı açıklama yapıyor mu? HAYIR. Göreve geldiği günden bu yana kadın cinayetlerini durdurmak için hiçbir çaba sarf etmeyen Ayşenur İslam’ı buradan görevine çağırıyoruz. 


AKP seçimi kazandıktan sonra neredeyse her gün bir kadın kardeşimiz öldürülüyor. AKP seçimleri kazandıktan sonra kadın düşmanlığını normalmiş gibi dile getiriyor. Biz kadınlara dinen uygun olmadığı için görev vermeyen, erken yaşta evlilikleri masumane bulan, kadın cinayetlerini normal karşılayan zihniyetleri kınıyoruz. 


Bu ülkede AKP hükümeti kadın düşmanlığı yaptığı için öldürülüyor. Koruma talebi sadece talep olarak kalıyor. Yasalar caydırıcı olmadığı için kadın katilleri adeta korumayan devletten, polisten cesaret alıyor. Koruma taleplerimizi reddeden hükümeti, cinayetleri görmezden gelen polisi, savcıyı istemiyoruz. Yaşamak haktır, talep değil. 


Bizler kadın cinayetlerini durdurmak için, yaşama hakkımızı almak için bu yolda birlikte yürüyoruz. Mehtap Bülbül ve diğer öldürülen tüm kadın kardeşlerimiz için adalet sağlanana dek mücadelemize devam edeceğiz. Kadınlar yalnız değildir ve bu yolda asla yalnız yürümeyecektir.


Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu

Örgütleyici kurumlar: Emekçi Hareket Partili Kadınlar

Destekleyici kurumlar: Disk kadın komisyonu, CHP’li kadınlar