Kadınlar köylerine sahip çıkmak için nöbette
26.4.2014
Çorum'un Ortaköy İlçesi'ne bağlı Karahacip Beldesi yasal düzenleme sonucu kapatıldı ve belediyeye ait iş makinaları da il özel idaresine devredildi. 25 Nisan Cuma günü iş makinalarını almaya gelen görevliler, karşısında eli sopalı, kürekli kadınları buldu. Kadınlar araçları vermezken dönüşümlü olarak belediye bahçesinde nöbet tutmaya başladı.

Kadınlı-erkekli nöbetteler


Doğan Haber Ajansı’nın haberine göre 2011 yılı adrese dayalı nüfus sayım sonuçlarına göre nüfusu 2000’in altında kalan beldelerin kapatılması kararı alınmıştı. Çorum’un Ortaköy İlçesi Karahacip Belde Belediyesi de bu yasa uyarınca kapatıldı. Belediyenin hizmetinde bulunan iş makineleri de İl Özel İdare Müdürlüğü’ne devredildi. Bugün iş makinelerini almaya giden özel idare yetkilileri belediye önünde köylülerin eylemi ile karşılaştı. Kadınlı erkekli belediye binası önünde toplanan köylüler, iş makinalarını vermek istemedi. Ellerinde sopa ve kazma bulunan kadınlar belediye bahçesine yetkilileri sokmadı. Beldelerinin köye dönüştürülmesine tepki gösteren vatandaşlar araçları özel idare görevlilerine vermedi. Bunun üzerine olay yerine jandarma geldi. Çevrede geniş güvenlik önlemi alırken, köylü kadınların direnişten vazgeçmemesi üzerine görevliler eli boş dönmek zorunda kaldı.


Direnen yerliler: ‘Yakacağız, yıkacağız vermeyeceğiz’


Köylü kadınlar İl özel idare yetkililerin araçları gizlice almaması için 20′şer kişilik gruplar halinde belediye bahçesinde nöbet tutmaya başladı. Muhabir Yusuf Çınar’a konuşan Nazife Kaya belediyelerinin 24 yıldır hizmet verdiğini kendilerinin Erdoğan’ı desteklediğini ve onun da kendilerine destek vermesini istediklerini söyledi. Kaya “Biz köy olmak istemiyoruz. Biz vatandaş değil miyiz. Belediyemizin araçlarını vermeyeceğiz. Yakacağız, yıkacağız vermeyeceğiz” dedi.


Köylü kadınlar Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanmayacaklarını dile getirerek eylemlerine son vermeyeceklerini söyledi.