Yaklaşık 5 bin erkeğin silahına el konuldu
9.2.2013
Ankara Vakıf Eserleri Müzesi Sergi Salonu'ndaki takı sergisinin açılışına katılan Şahin, karısına eşine şiddet uygulayan asker ve polislerin silah kullanmaları ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

"Şiddet uygulayan 4 bin 825 asker ve polisin silahına el konulduğu" şeklinde yansıyan bilgileri değerlendirmesi istenen Fatma Şahin, mağdurun, Alo 183'e ya da karakola başvurusu üzerine sürecin başladığını dile getirerek, silah alma işinin, tamamen aile mahkemesi hakimlerinin verdiği bir karar olduğunu söyledi.


Önleyici tedbir ve faille ilgili yapılması gerekenlerin çok net olduğunu ifade eden Şahin, şöyle devam etti: "Hakim bakıyor ki elinde silah varsa, öfke kontrolünü de yapamıyorsa, stresle baş edemiyorsa bunun elindeki silahı mutlaka bizim almamız gerekiyor. Yasanın ruhunda var. Hakimler de onlara verdiğimiz gücü kullandılar ve bu söylediğimiz rakamlar ortaya çıktı. Yaklaşık 5 bine yakın. Kamuda silahı olan kişinin eşinin mağduriyeti ve şikayeti üzerine hakimin verdiği bir karar var. Kardeşim sen kendinle baş edemiyorsan, kendini kontrol edemiyorsan o zaman silahını yanında tutmayacaksın. Çok net bir duruş." Bu açıklamalardan sonra yakın zamanda kocası tarafından öldürülen Sevda Sonay'ın kocasının silahlı güvenlik görevlisi olarak çalışabilir denilerek rapor verildiği ve mahkeme sürecinde akli dengesi yerinde değildir diyerek ceza almadığı görülmüştü.