Adliyede panik butonuna rağmen korunmadı
4.5.2014
1 yıl önce boşanmak için başvurmasına karşın eşinin tehdit ve şiddet eylemlerinden kurtulamayan Keleş, panik butonuna basmış olmasına rağmen, panik butonu süresini uzatmak için gittiği adliye çıkışında eşi Hakan Keleş tarafından darp edildi.

 

Şiddet gören kadınların korunmasında panik butonunun yetersizliği ve aktif korumanın gerekliliği bir kez daha kanıtlandı. Şiddet gördüğü için eşinden boşanmak isteyen Şerife Keleş, Savcılık kararıyla panik butonu uygulamasına dâhil edilmişti. 1 yıl önce boşanmak için başvurmasına karşın eşinin tehdit ve şiddet eylemlerinden kurtulamayan Keleş, panik butonuna basmış olmasına rağmen, panik butonu süresini uzatmak için gittiği adliye çıkışında eşi Hakan Keleş tarafından darp edildi.

 Eşi tarafından şiddet gören Şerife Keleş’i korumakla yükümlü polisler, kadının panik butonuna basmasına rağmen olay yerine geç geldi.

“Panik butonumun süresinin bittiğini biliyordu. Beni takip etti”

Adana- Merkez Seyhan İlçesi’nde oturan boşanmak istediği eşi tarafından şiddet gören kadın, etkin koruma altına alınması gerekirken, panik butonu uygulaması eşi tarafından yumruklu saldırıya uğradı. Mevcut uygulamanın süresini uzatmak için adliyeye giden kadın, adliye çıkışında saldırıya uğradıktan sonra, adliyeye sığınarak polislerden yardım istedi. Elindeki panik butonunu gösteren Keleş, “Süreyi uzatmak için dilekçemi verdim. İşim bitince meyve suyu içiyordum. Eşim, panik butonunun süresinin bittiğini biliyordu. Beni takip etmiş. Haberim yokken arkamdan gelip başıma ve sırtıma yumruk atmaya başladı” dedi.

Saldırgan eski eş Hakan Keleş, saldırıya gerekçe olarak eşinin kendini savunmaya çalışmasını gösterdi. Adliye önünde, vatandaşların gözü önünde Şerife Keleş’i ”Senin yüzenden 3 bin lira ceza yedim, sen elinde kâğıtlarla yine ne yapıyorsun?” diyerek yumrukladı.


  • YAZAR
  • Editor