Kadın Cinayetlerinde Ağır Ceza Yasalaşacak
13.5.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, bugün kadın cinayetlerinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yasalaştırılması için Meclis'teydi. Ankara'da kadınlar, Meclis'te platformun ek madde önerisini grup başkanvekilleriyle görüşürken kadınlar İstanbul'da da Galatasaray Meydanı'nda "Kadın cinayetlerinde ağırlaştırılmış müebbeti yasalaştıracağız" diyerek eylem yaptı. "Ağır ceza yasalaşacak", "Kadınlara koruma katillere ağır ceza", "Kadın cinayetlerini durduracağız" sloganlarının sık sık atıldığı eylemde kadınlar, "Ağır ceza yasalaşana kadar mücadelemiz son bulmayacaktır." Dedi.
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, TCK’ya kadın cinayetlerinde caydırıcı cezaların yer almasını, ceza indirimlerinin kalkmasını, kadın cinayetlerinin af kapsamı dışında tutulmasını kapsaya ek madde önerisinde bulunmuştu. Kadın ve çocuk cinayetlerindeki artışa bağlı olarak Kader’in ölümüne “masumane” açıklaması yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam bile cezaların ağırlaştırılacağını söyledi. 
 
Kadınlar, ek madde önerisi için Meclis'te
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Yargı Paketi ile cezaların ağırlaştırılacağını belirttiği dönemde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da TCK’da ek madde önerisinin kabul edilmesi için Meclis’te grup başkanvekilleriyle görüştü. 
 
Devlet kadınların güvenliğini sağlamalı
İstanbul’da kadınlar da bugün 19.30’da Galatasaray Meydanı’nda “Kadın cinayetlerinde ağırlaştırılmış müebbeti yasalaştıracağız” diyerek toplandı. Kadınlar eylemde sık sık “Ağır ceza yasalaşacak”, “Kadınlara koruma katillere ağır ceza”, “Kadınların kaderi ölüm olmayacak”, “Kadın cinayetlerini durduracağız” sloganları atıldı. 
 
Eylem sırasında annesi kadın cinayetiyle öldürülmüş bir kadının mektubunu okudu. Mektupta da “Devlet kadınların kaç çocuk doğuracağına, ne giyeceğine karışmaktan vazgeçmeli, kadınlar öldürülmek istemiyor. Devlet kadınların güvenliğini sağlamalı, katillere ağır ceza vermelidir.” Denildi. Ardından öldürülmüş kadınların aileleri söz alarak; “Bizim kızımız ölmeyebilirdi. Katilleri yargılayın.” Dedi. 
 
Yıllardır verilen mücadelenin kazanımıdır
Kadınlar, devletin kadın katillerine ağır ceza verilmesini konuşuyor olmasının yıllardır verdikleri bir mücadelenin sonucu olduğunu belirterek, ağırlaştırılmış müebbet cezası yasalaşana ve yasa uygulanana kadar mücadeleye devam edeceklerini söyledi.
 
Eylemde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İstanbul İl Temsilcisi Fikriye Yılmaz söz alarak "Biz Meclise kadın cinayetlerine ağırlaştırılmış ceza yasa tasarısında bulunduk. Devlet ek madde önerisini bir an önce kabul etmelidir. Kader’in ölümüne masumane açıklaması yapan Ayşenur İslam bile bizim mücadelemiz sonucunda kadın katillerine ağır cezayı kabul etmek zorunda kaldı." açıklaması yaptı.

Müebbet hapis cezası yasalaşacak

Basın açıklamasında, “Gündeme gelen yeni yargı paketinde düzenlemenin yer alması, mücadelemizin bir sonucudur. Ancak bu düzenleme karara bağlanırken sunduğumuz TCK Ek Madde önerisi esas alınmalıdır.” denilirken, devletin elindeki sonsuz imkanları kadınları ve çocukları korumak için kullanması gerektiği ifade edildi. “Takip ettiğimiz kadın cinayet davalarında ağır ceza kararlarını bir bir söküp alıyorsak, kadın cinayetlerinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını da yasalaştıracağız.” diyen kadınlar, alanlarda olmaya devam edeceklerini söyleyerek eylemi sonlandırdı.